ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Gratulujeme paralympionikům


Jsme pyšní na to, co naši přátelé dokážou. A jsme rádi, že jsme jim také mohli pomoci.

 
Mezi osmadvaceti handicapovanými sportovci z ČESKA, kteří se zúčastnili XVI. letních paralympijských her v Tokiu, je devatenáct našich přátel – lidí, kterým jsme alespoň jednou a alespoň trochu pomohli. Jsme na ně velice hrdí a  samozřejmě jsme jim fandili. Jejich cesta do paralympijské vesnice byla jistě namáhavá a těžká, ale dokázali to. Pro nás jsou všichni vítězi.

mosnicka-(1).jpgTomáš Mošnička se před šestadvaceti lety zranil při motocyklovém závodě a od té doby je upoután na invalidní vozík. Sportovat ale nepřestal. Dnes je mu 54 let a stále se drží mezi světovou paracyklistickou špičkou.  Držíme mu palce a stále sbíráme peníze na elektropohon k jeho vozíku. Pomoci můžete i vy ZDE.  
O tom, co paralympiádě předcházelo, jsme si s Tomášem také popovídali, rozhovor si můžete přečíst ZDE.
V silničním závodě nakonec Tomáš obsadil 12. místo a v časovce 15. místo. Gratulujeme!
 

 

suchanek3w.jpgJiřího Suchánka upoutala na invalidní vozík podle něj zbytečná nehoda, kterou přisuzuje své mladické nerozvážnosti.  Když se tehdy v roce 1999 probral, měl ochrnuté všechny končetiny. Roky dřel, aby svůj stav zlepšil - a dnes reprezentuje Českou republiku už na třetí paralympiádě. Z té minulé si ve stolním tenise na vozíku přivezl bronz. Jiří celý svůj život na vozíku pomáhá ostatním handicapovaným: nejdříve pracoval jako trenér soběstačnosti, nyní je konzultantem ve firmě vyrábějící vozíky. S manželkou jsou hrdými a šťastnými rodiči pětiletého Jiříka a roční Marušky. 
Zatímco nás Jirka reprezentuje v Japonsku, můžeme mu pomoci splnit jeho sen - potřebuje větší auto, do toho starého se už s kočárkem, vozíkem a všemi členy rodiny vejde jen těžko. Pomoci můžete ZDE.
Výsledky Jiřího a také jeho pozdravy a postřehy z Japonska čtěte ZDE.
Gratulujeme k 5. místu v soutěži jednotlivců!
Gratulujeme k bronzové medaili v soutěži družstev, kterou získal spolu s Petrem Svatošem!


vendula.jpgVendulka Dušková je ve svých třiadvaceti letech „paralympijským mazákem“ – plavala už na minulé paralympiádě v Riu, kde se umístila dvakrát na osmém místě v disciplínách 400 m volný způsob a 100 m prsa. Studentka ergoterapie na Západočeské univerzitě v Plzni má ochrnuté nohy, což ji ovšem neodrazuje od vrcholového sportu. Vendule jste nedávno pomohli k novému vozíku, se kterým vyrazila do Japonska. Hned v prvním závodě - v polohovém závodě na 200 m - se probojovala do finále a skončila na krásném 8. místě. V závodě na 100 m prsa vybojovala 7. místo.  V závodě na 400 m volný způsob skončila na 6. místě. Gratulujeme!  Jak se na paralympiádu připravovala a co vše už ve sportu zažila čtěte v rozhovoru ZDE.
Arnošt Petráček už je mezi handicapovanými sportovci skutečný pojem. Kromě mnohých jiných úspěchů získal na na poslední paralympiádě v Rio de Janeiru zlato v disciplíně padesát metrů na znak. „Jsem hodně natěšený do Tokia," řekl Českému rozhlasu těsně před odletem. "Trénoval jsem ještě do dnešního rána. Před odletem se proplávnout, abychom nebyli tak dlouho bez vody.“  Přečtěte si, co nám Arnošt napsal přímo z Tokia ZDE.
3. září vybojoval Arnošt v závodě na 50 m znak stříbrnou medaili. Gratulujeme ke krásnému umístění a výkonu!


www.jpgJe téměř neuvěřitelné, co všechno dokáže Katka Cuřínová, po dětské mozkové obrně upoutaná na elektrický vozík. Potřebuje pomoc při běžných činnostech jako je hygiena, vaření, úklid, přesuny na vozík a na postel… a přesto vrcholově sportuje. Také Katka už byla na paralympiádě, v Riu se v bocciu umístila na dvacátém místě. Od té doby si nedopřála příliš oddychu a poctivě trénovala. Bohužel ani na další paralympiádě neměla sportovní štěstí -  prohrála oba své úvodní zápasy a do play off nepostoupila. My ale věříme, že bojovnice Katka to nevzdá!


A stejné přání letí i k „našim“ ostatním sportovcům, stejně jako gratulace k jejich krásným umístěním:
Adamu Peškovi (boccia) - Gratulujeme ke zlaté medaili!
Dominice Míčkové (plavání) - Dominika bohužel nepostoupila z rozplaveb. Gratulujeme k důstojné reprezentaci!
Anastasje Vištalové (jezdectví) - S koněm Sterngreiferem obsadila 13. místo. Gratulujeme.
Tomáši Peškovi (střelba) - Ve střelbě z pistole na 25 m obsadil 33. místo. Gratulujeme.
Petru Svatošovi (stolní tenis) - Gratulujeme k bronzové medaili v soutěži družstev, kterou získal spolu s JIřím Suchánkem!
Tereze Brandtlové (lukostřelba) - Obsadila krásné 9. místo. Gratulujeme.
Michalu Engemu (atletika) - V hodu kuželkou vybojoval skvělé 7. místo. Gratulujeme!
Jakubu Kosekovi (střelba) - Gratulujeme k 8. místu ve střelbě pistolí na 25 m.
Davidu Drahonínskému (lukostřelba) a Šárce Musilové (lukostřelba) - Gratulujeme ke stříbrné medaili ze smíšených dvojic! Obrovská gratulace letí k Davidu Drahonínskému, který získal v lukostřelbě zlato! A zabojovala i Šárka Musilová - v jednotlivcích bere krásnou stříbrnou medaili!
Aleši Kisému (atletika) - Gratulujeme k bronzové medaili za vrh koulí!
Jonáši Kešnarovi (plavání) - V polohovém závodě na 200 m vybojoval 5. místo. Gratulujeme!
Tadeáši Strašíkovi (plavání) - V polohovém závodě na 200 m vybojoval 8. místo. Gratulujeme!
Kateřině Antošové (cyklistika) - Gratulujeme ke krásnému 6. místu v silničním závodě!

XVI. letní paralympijské hry Tokio 2020

 Odložené hry se konají 24. srpna – 5. září 2021. Jejich program najdete ZDE.

Tokyo2020_Someity_mascot-(1).jpg

Oficiální maskot paralympijských her Tokio 2020 se jmenuje Someity (vyslovuje se soh-may-tee) a je pojmenován po japonské sakuře someiyoshino (Slivoň jezojská). Výslovnost je blízká anglickému „so mighty“, tedy „tak mocný“.  Reprezentuje paralympijské sportovce, kteří překonali překážky a předefinovali hranice toho, co je možné. Someity má po obou stranách obličeje dotykové senzory, jimiž může telepaticky přijímat a vysílat zprávy a projevuje se enormní psychickou a fyzickou silou. Díky svému vzorovanému plášti může létat. Someity je většinou tichý, ale když je potřeba, tak dokáže vykazovat velkou sílu. Oplývá důstojnou vnitřní silou a miluje přírodu, díky své síle může mluvit s kameny a větrem. Svým pohledem také může pohybovat s věcmi.
(Převzato z https://paralympic.cz/)
 
 
Jdu na to