Konto Bariéry vyhlašuje 25. ročník Stipendia
Bariéry pro akademický rok 2023/2024.
Žádosti zasílejte do 31. srpna 2023.
Fond Stipendium Bariéry je určen pro
středoškoláky a vysokoškoláky z řad těžce zdravotně handicapovaných studentů. Přihlášku ke stipendiu mohou podat studenti, kteří:
- k datu podání žádosti nepřesáhli 30 let věku
- žádost podávají na daný stupeň vzdělání (SŠ, Bc., Mgr.) poprvé
- nejsou studenty doktorandského studia
Stipendistům je vyplácen měsíční příspěvek ve výši 1000 až 4000 korun. Tento příspěvek není podmíněn studijními výsledky, ale je chápán jako sociální podpora, která pomáhá hradit část nákladů spojených se studiem. Projekt je financován z Aukčních salonů výtvarníků.
Náležitosti žádosti
- Přihláška (formulář ke stažení),
- čestné prohlášení o výši příjmů (formulář ke stažení), posuzuje se celková situace žadatele i rodiny (společné domácnosti),
- souhlas se zpracováním osobních údajů (formulář ke stažení),
- motivační dopis a stručný strukturovaný životopis (vzor ke stažení),
- kopie aktuální lékařské zprávy,
- oboustranná kopie občanského průkazu,
- oboustranná kopie průkazu osoby se zdravotním postižením,
- potvrzení o studiu
Kontakt
Gabriela Švagrová
224 214 452
Nadace Charty 77 | Konto Bariéry
Melantrichova 5
110 00 Praha 1
Naši stipendisté
Rada Konta Bariéry podpořila v akademickém roce 2022/2023 celkem 46 handicapovaných studentů částkou 1 200 000 korun.
Stipendium Bariéry nám jednoduše dělá radost. Naši stipendisté se od zdravých lidí liší tím, že nějaké části jejich těla nefungují tak, jak mají. I tak dělají vše pro to, aby tato odlišnost byla podružná. Oč menší jsou možnosti těla, o to rozvinutější může být nějaká dílčí schopnost, duše a mysl.
Kdo zná naše stipendisty, ví, že jsou to normální, ovšem často výjimeční lidé, jejichž přístup k životu je inspirativní. V doporučeních od jejich učitelů, lektorů a profesorů čteme opakující se přívlastky jako pracovitý, svědomitá, příkladný svou odhodlaností a vitalitou.
„Jsem spíš bázlivá, první dny na nové škole jsem se rozkoukávala mezi spoustou lidí. Cítila jsem se sama, ale postupně rostl zájem se mnou komunikovat,“ říká Debora, která má vážné zrakové postižení, a přesto studuje na čtyřletém pražském Gymnáziu Na Vítězné pláni.
„Můj sen je pracovat v budoucnu jako kurátor a věnovat se mladým delikventům,“ říká Jarda, který studuje Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V mládí sám býval „divočák“. Úraz páteře, od kterého hýbe jen hlavou, dal ale prý jeho životu lepší směr.
„Nikdy jsem ve škole nezažila žádný větší problém. Spolužáci občas byli trochu zvědaví, tak jsem jim vždycky vše vysvětlila,“ říká Katka. Od narození má vážné sluchové postižení, které jí však pomáhají kompenzovat sluchadla.