ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Vyhlášení finalistů Ceny Václava Havla 2023


V úterý 5. září 2023 byla v prostorách Knihovna Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva pro rok 2023, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

CVH_jury.jpg

Porota Ceny Václava Havla.

Jednání sedmičlenné jury pod vedením prezidenta Parlamentního shromáždění Rady Evropy odráželo důležitost problematiky lidských práv v dnešní vypjaté době. Finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva se stali (v abecedním pořadí): Osman Kavala z Turecka, Justyna Wydrzyńska z Polska a Yevgen Zakharov z Ukrajiny.

„Velice mě těší, že výběr letošních kandidátů na Cenu Václava Havla neodráží jen aktuální hrozby, ale pojmenovává problematiku lidských práv a jejich přehlížení v mnohem širším měřítku – jak časovém, tak prostorovém,“ prohlásila krátce po vyhlášení jmen finalistů Karolína Stránská, pověřena řízením Knihovny Václava Havla.   

„Nadace Charty 77 je spojena s Cenou Václava Havla od samého počátku. Je to logické, protože respektování lidských a občanských práv je hlavní odkaz, se kterým Nadace Charty 77 pracuje i dnes. A odstraňování bariér ve společnosti je naše každodenní práce a smysl našeho snažení,“ říká Jolana Voldánová, ředitelka Nadace Charty 77.

Vyhlášení laureáta a konference

CVH_plaketa.pngSlavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2023 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 9. října 2023.

Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Ženy ve válce se uskuteční v úterý 10. října 2023 v Pražské křižovatce. Záštitu nad konferencí převzala manželka prezidenta České republiky Eva Pavlová. 

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 euro.

Více informací o Ceně Václava Havla a seznam dosavadních laureátů najdete zde.

Jdu na to