ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Nová ruka pro Lucku

Lucka bude mít novou bionickou ruku! Podařilo se vybrat potřebých 1 400 000 korun. Do sbírky se zapojili dárci Konta bariéry, účastníci virtuálního ročníku Run and Help a řada známých osobností. V červenci 2020 uspořádaly holky z tria 3v1 ve prospěch Lucky charitativní bazárek. Vybralo se na něm úžasných 267 920 korun! Lucku se rozhodly podpořit také známé osobnosti sdružené kolem akce Online dětský den v čele s tanečníkem Martinem Prágrem. Všem moc děkujeme!

PHOTO-2020-07-12-17-59-55-1-(1).jpg

Lucčin příběh

lucka-(1).jpgLucka Suková (12) přišla před třemi lety při autonehodě o levou paži. Nijak jí to však neubralo na životním elánu. Věnuje se spoustě koníčků a v řadě z nich by jí měla pomáhat nová protéza, kterou pro ni finančně podpoří Konto Bariéry prostřednictvím dalšího ročníku projektu Run and Help a Online dětského dne.

U stolu v kuchyni jednoho píseckého paneláku způsobně sedí tmavovlasé děvče, hraje si s morčetem a kolem nohou se prochází kočka. Lucka působí až zakřiknutým dojmem a vůbec bych se tomu nedivil. Ona i její maminka Romana (44), jež mi před chvílí pomáhala dostat se s vozíkem do miniaturního výtahu, za sebou mají krušné momenty.

V listopadu 2016 se jim ještě společně s babičkou přihodila těžká autonehoda. Náraz do stromu způsobil všem třem pasažérkám těžká zranění. Lucka přišla o levou paži těsně u ramene a bez újmy nezůstaly ani nohy. Ty se však lékařům podařilo natolik uzdravit, že vozík musela používat naštěstí jen několik měsíců během rekonvalescence a dnes už fungují úplně normálně.

Hrdinkou ve filmu

Můj první dojem byl však zcela mylný. Lucka se brzy osmělila a dala průchod své extrovertní veselé povaze. Ledy prolomilo nejprve povídání o tom, proč jsem já sám na vozíku, což jí i maminku zajímalo. Bylo znát, že téma sžívání se s handicapem je pro obě stále čerstvé. Pak už jsme plynule přešli na její domácí mazlíčky, které má asi jako největší hobby...

Nadšeně mi tak vypráví nejen o morčeti a kočce, ale také o králíkovi a holubech, které má u tatínka. Také ráda jezdí na koni, u kterého se shodou okolností seznámila s koňačkou, jež také nemá ruku. Jezdí na letní tábory s koňmi, kde na nich nejen jezdí ale také se o ně stará.

Překotně přidává vyprávění o tom, jak také ráda jezdí na kole, kolečkových bruslích nebo o hodinách baletu, který však dost bolí. Neví, co dřív. Přitom chce mít ještě dost času na kamarády. Těmi je, zdá se, vcelku obklopena. Všechny porazí v páce a se spolužáky nemá kvůli svému handicapu vůbec žádný problém. Snad prý jen jednou při tělocviku nějaká spolužačka poznamenala, ať ji nenasazují při vybíjené. S energií sobě vlastní odvětila, že je lepší nemít ruku než mozek, na což tělocvikář údajně jen zíral…

Ráda by hrála ve filmu s příběhem o hrdince bez ruky. Jako ve snímku Surfařka. Kinematografie je vůbec její velkou zálibou. Dobrou čtvrtinu našeho setkání mi Lucka vyprávěla různé pasáže a oblíbené scény z filmů. Sama natočila krátké vyprávění o sobě na Youtube, ale kariéru youtuberky už stačila zavrhnout, protože nechce, aby ji na ulici poznávaly neznámé děti.

Na můj dotaz chvíli přemýšlí, co vlastně bez ruky nezvládne. „Tkaničky jsem se naučila zavazovat z nudy už v nemocnici. Ale nezvládnu oddělit bílek od žloutku přeléváním obsahu vajíčka, když při pečení potřebuji připravit sníh. Culík je taky problém, ale to se naučím s pomocí vysavače. Taky lakování nehtů je svízelné,“ líčí Lucka, která však zároveň plánuje, jak si nalakuje nehty na nové protéze. Takové plány se asi moc nebudou zamlouvat protetikovi, ale u děvčete jejího věku je to zcela pochopitelná úvaha. Maminka její nadšení trochu mírní - budou muset ještě prověřit, zda by lak nepoškodil speciální povrch imitující lidskou kůži.

Ruka v autobuse

Protéza, kterou by měla Lucka díky projektu Konta Bariéry Run and Help získat, je skutečně speciální a stojí 1,4 milionu korun. Bionická protéza pro ni nebude úplnou novinkou, jednu už používala. Na rozdíl od nově plánované pomůcky však měla elektronické pouze zápěstí, loket se pohyboval mechanicky. Z téhle protézy už vyrostla a navíc se porouchala: „Mamka mi jednou říkala, ať se s ní raději nedržím v autobuse, protože když se to zasekne, nebudeme moci vystoupit, nebo tam budu muset nechat tu ruku viset na tyči,“ směje se Lucka.

Humor a nadsázka Lucce nechybí, což maminka pozoruje s patrnou radostí. Lze však poznat, že pro ni je vše o poznání těžší. Auto řídila právě ona a nepamatuje si, proč se vlastně nehoda stala. Přestože si vzpomíná na světla vozidla, která viděla proti sobě, byla oficiálně označena za viníka. Dodnes neřídí, byť to patřilo k jejím oblíbeným činnostem. Z psychického otřesu se stále odborně léčí. Navíc si trvalé následky odnesla i její matka, jejíž stav byl natolik kritický, že lékaři nevěřili v přežití.

Podle paní Romany byla proto podceněna následná péče, takže její maminka je trvale odkázána na vozík, pobývá v nedaleké Diakonii, kam ji s Luckou chodí navštěvovat, nebo si ji berou domů na návštěvy, při kterých se stejně jako já potýká s miniaturním výtahem. Shodou okolností je dům jinak naštěstí přístupný bez schodů. To, že nebude chodit, přitom hrozilo i samotné paní Romaně.

Naše setkání však nekončíme smutně. Lucka mi ukazuje obrázky, jejichž malování se ráda věnuje a slaví s nimi úspěchy. Vždyť byly vybrány k adventní výzdobě na radnici! A nakonec se jde s maminkou a morčetem v kapuci bundy podívat na moje auto s ručním řízením. Vstřebává informace o fungování automatické převodovky a možnostech úprav pro řízení jednou rukou. Tahle holka se v životě neztratí!

Text: RADEK MUSÍLEK pro časopis Můžeš

O projektu Run and Help

Spojit příjemné s užitečným, to je projekt Run and Help neboli Běhání, které pomáhá. Jedná se o šňůru charitativních běhů, do níž se mohou zapojit jednotlivci i skupiny, například školy, školky, firmy, úřady, spolky, ale i parta kamarádů nebo sportovní oddíl. Letošní 6. ročník podporuje mimo jiné Lucii Sukovou (12), která po autonehodě přišla o levou paži a potřebuje speciální protézu. Konto Bariéry díky Run and Help přispělo v minulosti už více než 120 klientům na invalidní vozíky, rehabilitace, osobní asistence a na další služby či kompenzační pomůcky. Více na se dozvíte na www.runandhelp.cz. Přidejte se také!Barevne.png


Fotogalerie

Jdu na to