ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pomoc pro Kristýnu

Čtyřiadvacetiletá Kristýna se potýká se svalovou dystrofií, kvůli které jí stále víc ochabují nohy a ruce. Přesto žije aktivně, studuje vysokou školu a sportuje. Věnuje se paradrezuře, ve které získala i titul mistryně ČR, a teď by se svým koněm ráda dobyla také Evropu. Pomozte Kristýně dál sportovat i navzdory postupujícímu handicapu.

KristynaR.jpg

Přečtěte si Kristýnin příběh:

"Jmenuji se Kristýna, je mi 24 let a jsem handicapovaná sportovkyně. V současné době dokončuji bakalářské studium na Univerzitě Karlově s tím, že se hlásím na navazující magisterské studium v humanitních oborech.
 
Má diagnóza svalové dystrofie pletencového typu (progresivní onemocnění projevující se svalovou slabostí zejména dolních ale i horních končetin) mi byla diagnostikována v mých 13 letech poté, co jsem měla dlouhodobě špatné krevní testy a problémy s chůzí, ale nic závažného, co by mě omezovalo v běžném fungování. I díky tomu jsem se mohla od svých čtyř do dvanácti let věnovat závodnímu lyžování. Kvůli neustále se zhoršující svalové slabostí jsem však musela se závodním lyžováním skončit, ale rozhodla jsem se doslova přesedlat na koně, jelikož příroda a zvířata je něco, co mi vždy pomáhalo, obzvláště v době, kdy jsem se musela potýkat se svým zhoršujícím se zdravotním stavem, který dodnes nikdo neumí zastavit. Od třinácti let jsem se tedy začala věnovat jezdectví – v počátcích klasickému parkuru, ale během několika let jsem musela upustit od parkurového skákání a začala jsem se věnovat paradrezuře. Paradrezura je sport pro handicapované osoby, kdy jsou jezdci rozřazeni do kategorii podle handicapu s rozdílnou mírou obtížnosti úloh, kterou na závodech předvádíme. Postupem času s tím, jak se zhoršuje můj zdravotní stav (v současné době jsem schopná ujít několik desítek metrů bez pomoci pouze po rovině, ale během náročnějších dnů usedám na invalidní vozík) jsem přešla z kategorie II do kategorie I (kategorie pro nejvíce postižené osoby).
 
KristynaR2-(1).jpgParadrezuře se věnuji již několik let, kdy jsem se prvního Mistrovství České republiky zúčastnila v roce 2016, kdy jsem se stala mistryní republiky. Od tohoto roku jsem se mistroství účastnila každý rok, kdy jsem krom jednoho čtvrtého místa vždy byla na druhém nebo prvním místě. Ve svém jezdeckém životě mám dva životní koně – Bajkonura, s kterým jsem s paradrezurou začala a kterým mě neučil, že na věcech se musí pracovat, pokud chceme vítězit. Kvůli jeho věku jsem však před třemi lety musela hledat náhradu, a proto již rok jezdím na desetiletém českém teplokrevníkovi Belfastovi (říkáme mu Brumík). S Brumíkem jsme se poslední rok seznamovali, ale v minulých měsících jsme si k sobě našli cestu a já se každým dnem utvrzuji v tom, že Brumík je neuvěřitelně charakterní kůň, který se chce učit stejně jako já.  Před několika týdny jsme se zúčastnili mezinárodních závodů, na kterých jsme splnili kvalifikaci na mistroství Evropy v německém Riesenbecku, kterého bychom se v září chtěli zúčastnit. Mezitím nás čeká ještě několik závodů, včetně Mistrovství České republiky..."

Náklady na paradrezuru a závody, které Kristýna absolvuje, nicméně šplhají do statisíců a podpora státu nedostačuje. Proto se Kristýna obrátila s žádostí na Konto Bariéry, které sportovní aktivity lidí s handicapem dlouhodobě podporuje. Děkujeme, že se k nám přidáte a Kristýnu také podpoříte. Jejím snem je dostat se jednou i na paralympiádu. Držíme jí palce! 

Jdu na to