Martina se navzdory černým prognózám lékařů dokázala vrátit do života po tragické autonehodě. Přesto se neobejde bez celodenní péče rodičů, kterým už ale ubývají síly. Když je Martinin tatínek nemocný, nedostane se ani ven z bytu. Velkým pomocníkem pro Martinu i její rodiče by proto byla svislá zdvihací plošina. Potřebuje však pomoci s jejím pořízením.
PODĚKOVÁNÍ ZA PLOŠINU PRO MARTINKU
Rádi bychom poděkovali nadaci a všem dárcům, máme velkou radost, díky Vám se podařilo ve velmi krátké době dvou dnů nasbírat dokonce o trochu víc než byla cílová částka. Svislá zdvihací plošina nám hodně ulehčí život, Marťa tak bude moct jezdit častěji ven v prostředí, ve kterém je ráda a je zvyklá – ve městě, kde máme navázány lékaře a blízko dostupné ostatní služby, a přitom nedaleko lesa a přírody.
Všem vám přejeme hlavně zdraví, štěstí a vše dobré. Jste skvělí, že pomáháte.
Rodiče Martinky
Bude to deset let, co život Martiny a její rodiny navždy změnila tragická autonehoda. Tehdy 19letá studentka prvního ročníku vysoké školy a aktivní sportovkyně cestovala s přítelem a jako spolujezdkyně při autonehodě utrpěla velmi vážná zranění ohrožující život a skončila na několik měsíců ve vigilním kómatu. „Měli jsme o dceru obrovský strach. Diagnóza byla velmi závažná - polytrauma, těžké operace, poranění mozku. Lékaři nám dávali minimální naději, že se z komatu vůbec probudí,“ vzpomíná Martiny maminka Renata.
Domů si rodiče Martinu odvezli po pěti měsících ve stále velmi těžkém stavu, byla ležící a jen minimálně reagovala na okolí. Martinin tatínek odešel z práce, aby se o dceru mohl starat. „V domácím prostředí začala dělat pozvolné pokroky. Pomohly každodenní rehabilitace, kognitivní trénink a terapie, které nás naučili v Klimkovicích,“ pokračuje paní Renata. Sama Martina si z minulosti téměř nic nepamatuje. Když se po nehodě probudila, vše se musela učit znovu – polykat, jíst i pít. „Naštěstí se to podařilo a od letoška již nepotřebuje ani výživovou sondu pro doplňování tekutin,“ radují se rodiče.
Jak zdolat tři patra schodů
Rehabilitacemi a dlouhodobým cvičením dokázali rodiče Martinu vrátit do života. I když zůstala po nehodě s těžkým zdravotním handicapem, stále se krůček po krůčku zlepšuje. Na mobilu si sama pouští oblíbené písničky, dokáže si zapamatovat jejich text a zazpívat je. A lépe je na tom i fyzicky. „Velkou část dne tráví na invalidním vozíčku, ze kterého se dokáže postavit u žebřin. Ráda jezdí ven do parku,“ doplňuje paní Renata. Problém je ale v tom, že rodina bydlí ve 3. patře v bytovém domě bez výtahu.
Doteď se Martina dostávala ven s pomocí pásového schodolezu, který obsluhoval její tatínek. V případě jeho nemoci ale zůstala doslova uvězněná v bytě. „Péče o dceru 24 hodin 7 dnů v týdnu je pro nás fyzicky i psychicky velmi náročná, síly nám ubývají, dlouhodobě přetěžujeme záda. Plošina nám velmi pomůže, abychom mohli s dcerou na vozíčku jezdit častěji ven, odpadne nám i tahání těžkých krabic s nutnými pomůckami z lékárny,“ vysvětluje Martinina maminka.
I když Martině na vybudování bezbariérového přístupu k bytu přispěje úřad práce a další obyvatelé domu, stále jejím rodičům zbývá za svislou zdvihací plošinu doplatit 170 tisíc korun. Proto se s žádostí o pomoc obrátili na Konto Bariéry. „Za jakýkoliv příspěvek velmi děkujeme,“ vzkazují všem dárcům rodiče Martiny.
Děkujeme, že s námi Martině a její rodině pomůžete!