ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Elektrický vozík a asistence pro Jakuba

Čtyřiadvacetiletý Jakub je těžce zdravotně postižený. S diagnózou dětská mozková obrna, kvadruparetická forma, se neobejde bez celodenní péče. Potřebuje proto přispět na osobní asistence a teď navíc nutně také na nový elektrický vozík. 

fota2.jpg

Těžký handicap omezuje Jakuba od narození prakticky ve všem. Sám se neoblékne, nenají se, neobslouží se. Celodenní péči mu poskytuje jeho maminka Emma. Aby Jakubovi umožnila důstojný a šťastný život, vzdala se zaměstnání a na dlouho i osobního života. Společně se snaží sportovat, cestují a prožívají nejrůznější dobrodružství Jakubovu postižení navzdory. Některé věci jsou ale nad jejich síly, patří mezi ně i pořízení nového elektrického vozíku, navíc upraveného na míru, jehož pořizovací cena přesahuje 230 tisíc korun. Proto se paní Emma obrátila na Konto Bariéry a my bychom teď spolu s vámi rádi Jakubovi pomohli. 

Bez vozíku se nikam nedostane, ale nemá na něj nárok

Na elektrický vozík od pojišťovny nemá těžce postižený Jakub bohužel nárok. Nemůže totiž kvůli svému postižení sám řídit. Jakub oslaví v lednu 25 let a než vyrostl do dnešní dospělé podoby, měl elektrický vozík z bazaru, pořízený z darů přátel. „Bohužel je dnes opravdu malý. Na něm jsme si ale vyzkoušeli, co potřebujeme a využijeme u vozíku nového. Byl výškově stavitelný a elektricky polohovací, což bylo skvělé, neměl naopak úplně dobré vlastnosti v terénu a také chyběly boční peloty a klín. Byl to zkrátka kompromis,“ říká Jakubova maminka. 
 
Nový vozík Forest, který už si Emma s Jakubem vyhlédli, řeší terénní nerovnosti mnohem lépe než předchozí vozík, zároveň má individuálně upravený sed, aby tězce postiženému chlapci maximálně vyhovoval. "Jsme cestovatelé a poutníci, pobyt v přírodě nám dává křídla, pocit smysluplnosti a svobody. Do kopce ale potřebujeme pomoci. Vždyť mechanický vozík s Jakubem váží 80 kilo. To už je dnes zcela nad mé síly, ale i nad síly mnohem mladších asistentů," vysvětluje paní Emma, proč Jakub nutně potřebuje vozík elektrický.

Pomoc k nezaplacení

Fyzicky vyčerpávající je pro paní Emmu i celodenní péče o Jakuba. Teď je navíc po náročné operaci adenokarcinomu tlustého střeva a rekonvalescence, kvůli této fyzické zátěži, není bohužel bezproblémová, tělo nemá šanci si odpočinout. Další finance bychom proto mamince Emmě rádi pomohli vysbírat na osobní asistenci pro Jakuba, se kterou mají výborné zkušenosti.

"Potřebujeme zachovat alespoň stávající počet 100 hodin měsičně, což jsou vlastně jen čtyři celé dny z měsíce," popisuje paní Emma. Jenže zákonem stanovená nejnižší možná úhrada 150 korun na hodinu stojí pak za tyto čtyři dny 15 tisíc měsíčně. "Žijeme s Jakubem z jeho příspěvku na péči a invalidního důchodu. Kdybychom si pomoc měli platit ze svého příspěvku, nemáme z čeho žít," uzavírá paní Emma. Děkujeme, že jí a Jakubovi spolu s Kontem Bariéry pomůžete!

foto5-(1).jpg
"Moc děkuji všem dárcům," vzkazuje Jakubovo máma Emma.

Fotogalerie

Jdu na to