ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pro tělo je stres, když je pohybu moc nebo málo


Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda je ambasadorem letošního ročníku Run and Help. Prozradil nám, jak správně běhat, kterých výkonů si nejvíc váží a proč má být sport hlavně zábava. A když při ní ještě pomáháte druhým? Pak je to vůbec nejlepší.

 

Jak se to přihodilo, že jste se stal tváří letošního ročníku Run and Help, co vás motivovalo?

Kdykoli mám ve svém sportovním životě možnost nejen si zvyšovat kondici a bavit se, ale také zároveň někomu pomoci, vždycky do toho jdu, pokud mám čas. V tomto případě jsem byl osloven Kontem Bariéry už před několika lety. Tehdy se mi to líbilo a letos, když jsem dostal druhou příležitost, jsem neváhal. Takové aktivity jsou mi obzvlášť sympatické v dnešní době, kdy je sport velmi omezen až téměř likvidován. Jako sportovec tělem i duší si velmi dobře uvědomuji, jak důležitý je pohyb a zdravý životní styl pro spokojenost a štěstí každého člověka. Letos to má i tento rozměr.

Konto-Bariery_6W.jpg

 

Výtěžek z Run and Help jde na pomoc handicapovaným lidem. Znáte někoho z nich osobně?

Mým největším kamarádem je Jirka Ježek, bývalý paralympionik, který nemá jednu nohu. A když jsem mluvil o Coloradu – v tamějším olympijském tréninkovém centru trénují zároveň olympionici i paralympionici, tam jsem potkal hodně sportovců s nějakým handicapem.

 

Jak je vnímáte z pohledu člověka, jemuž tělo slouží až nadstandardně dobře?

Byli to sportovci, takže v podstatě jsou na úplně stejné lodi. I když si neumím představit jejich omezení v každodenním životě

 

Co byste popřál všem, kdo se chystají vyběhnout v rámci Run and Help?

Spoustu zábavy, která je hlavním cílem každého sportu. Hezké počasí, aby si to užili ještě víc. Aby se jim podařilo vzít s sebou kamarády nebo rodinu, protože pak je to ještě o něco lepší. A ten dobrý pocit z toho, že vlastní zábavou někomu pomůžeme, ten je asi samozřejmý. To nikomu přát nemusím, to asi přijde samo.

David_16W.jpgMimochodem – jak jste na tom vy sám s běháním? Jak si stál u Vás běh mezi dalšíi čtyři disciplínami moderního pětiboje?

Nerad dělám mezi disciplínami výjimky, každá byla jiná a každou jsem měl stejně rád. Bavilo mě to právě proto, že jsem měl díky pětiboji od každého trošku. Každá mi poskytovala jinou formu zábavy. Mezi pětibojaři jsem ale patřil mezi nejsilnější běžce.

 

Jaké jsou vaše nejhezčí běžecké zážitky?

Vždycky jsem moc rád běhal v přírodě, na horách. Každý rok jsem létal na několikaměsíční soustředění do Colorada, kde jsou úžasné hory. Běhat tam bylo za odměnu. Dokázal jsem tam uběhnout spoustu kilometrů na sluníčku, mentálně jsem si odpočinul a přitom natrénoval.

Nejkrásnější běžecké zážitky během tréninku mám z běhů v přírodě za krásného počasí. Závodní zážitky      jsou vždycky spojené s nějakým podařeným závodem nebo vítězstvím.


_93Q3583W.jpgTím nejcennějším je pro vás olympijské vítězství z Londýna v roce 2012?

Jak se to vezme.

 

Není to jednoznačné?
Záleží na kritériích. Z hlediska prestiže nebo finančního ohodnocení jsou to určitě olympijské hry. Ale když budu posuzovat čistě jenom sportovní výkon, třeba na hranici svých možností, tak to budou jiné závody. Běh byl poslední disciplínou. Když jsem vyhrával v pětiboji, většinou, ne vždycky, už jsem měl nějaký náskok a mohl jsem si dovolit trochu taktizovat. Ale některé závody, které se mi zpočátku moc nepovedly, jsem musel dohánět. A tam jsem podával nejlepší běžecké výkony. Skončil jsem třeba druhý, třetí nebo pátý, ale běžecké výkony byly takové, že jsem na ně hrdý dodnes. Když se dostanete na hranu vlastních možností, je to nezapomenutelné.

 

Sportujete i po ukončení závodní kariéry? Zvláště teď, v době covidem omezených možností?

Držím každodenní trénink, bez toho si to neumím představit. Běhám téměř každý den, k tomu cvičím, posiluji, dneska jsem byl na kole, protože bylo prima počasí. Občas si jdu se sportovci zašermovat, občas se svezu na koni nebo si zastřílím, takže sportu mám naštěstí v životě pořád dost.

 

Kolik kilometrů denně uběhnete?

Když už jdu běhat, tak alespoň 8-10 km. Víc většinou během týdne nestíhám, o víkendu je víc času na víc kilometrů.
Běh je základní trénink téměř na všechno. Zároveň je to velmi jednoduchá aktivita, která se dá provozovat téměř kdekoli a kdykoli.

Je vůbec možné běhat špatně?

Samozřejmě, a mnoho lidí špatně běhá. Všechno je to o tréninku. Právě proto je sport důležitý u dětí - když se člověk od dětství zdravě vyvíjí, to znamená pravidelně se hýbe, tak pro něj nebývá problém správně běhat. Pohybový aparát si na to zvykne, správně vyroste, a i když si lidé dají třeba v dospělosti pauzu, nemají problém se k běhu vrátit. Běhají poměrně dobře nebo se to tréninkem rychle naučí. Lidé, kteří vůbec nejsou zvyklí sportovat, mají často problémy s klouby a nedokážou udržet správnou běžeckou techniku. Ta je předpokladem pro zdravý pohyb. Proto je potřeba se hýbat od dětství a celý život, pak jsou všichni zdraví a spokojení.

 

Jaké jsou nejčastější chyby při běhu?

David Svoboda (*1985)
Nejúspěšnější reprezentant ČR v moderním pětiboji, který sestává ze střelby, šermu, jezdectví, plavání a přespolního běhu. Je držitelem 16 medailí z ME, MS a OH a několika světových a olympijských rekordů v rámci moderního pětiboje. 11. srpna 2012 vyhrál LOH v Londýně s celkovým součtem 5 928 bodů, který byl zároveň novým olympijským rekordem. V současnosti má v pražské Dukle na starosti mladé pětibojaře.

Tou základní je nepravidelný trénink – když tělo nemá pravidelný režim, tak ho neustálými šoky trápíme. Pro tělo je stres, když je pohyb příliš intenzivní nebo příliš nízký či žádný. Důležitá je správná volba zátěže i odpočinku. Je třeba dbát na dostatečnou regeneraci, abychom tělo opravdu trénovali, nikoli ničili. Mnoho chyb se dělá v samotném technickém provedení běhu, což je komplikované na vysvětlování. Chybovat můžete i ve výběru vybavení, zvláště správných běžeckých bot.

David Svoboda (*1985) Nejúspěšnější reprezentant ČR v moderním pětiboji, který sestává ze střelby, šermu, jezdectví, plavání a přespolního běhu. Je držitelem 16 medailí z ME, MS a OH a několika světových a olympijských rekordů v rámci moderního pětiboje. 11. srpna 2012 vyhrál LOH v Londýně s celkovým součtem 5 928 bodů, který byl zároveň novým olympijským rekordem. V současnosti má v pražské Dukle na starosti mladé pětibojaře.

Zájemci o účast v Run and Help se mohou jednoduše přihlásit ZDE.


 

 

 

NAJDETE NÁS NA

Novinky Konta Bariéry

Chcete-li dostávat novinky, vložte Váš e-mail:

Transparentní účet Konta Bariéry

Jdu na to