ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Medaile Za zásluhy pro Boženu Jirků


Předsedkyně Správní rady Nadace Charty 77 Božena Jirků převzala 28. října na Pražském Hradě státní vyznamenání. Prezident republiky Petr Pavel jí udělil Medaili Za zásluhy 1. stupně. Božena Jirků se od začátku 90. let podílela na formování neziskového sektoru u nás, dvě desetiletí vedla Nadaci Charty 77 a stála u zrodu jejího stěžejního projektu Konto Bariéry, který už 30 let pomáhá lidem s handicapem.   

BJ_vyznamenani.jpg„Neberu to jako medaili pro mě, ale jako ocenění pro celou nadaci, pro mé kolegyně a kolegy a pro všechny, kteří spolu s námi pomáhají lidem s handicapem. Jsem ráda, že si naší práce někdo všimnul a moc za to děkuji,“ říká Božena Jirků.

Součástí Nadace Charty 77 se Božena Jirků stala už v jejích začátcích v 90. letech. Zorganizovala první celonárodní sbírku u nás, Konto Míša na pořízení Leksellova gama nože pro operace mozku. A odtud už byl jen krůček k založení Konta Bariéry – dnes nejdéle fungující veřejné sbírky u nás. „Konto Bariéry jsme vymysleli od píky. Dnes má 40 tisíc pravidelných dárců. Toho si moc vážím a z reakcí, které mi chodí, vidím, že mají z ocenění stejnou radost jako já,“ dodává Božena Jirků.

V čele Nadace Charty 77 působila Božena Jirků od roku 2002. V červnu 2023 předala funkci ředitelky Jolaně Voldánové a stala se předsedkyní správní rady.


Fotogalerie

Jdu na to