Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Cena Václava Havla za lidská práva za rok 2020 byla udělena Loujain al-Hathloul


Loujain-al-Hathloul-w-(1).jpgCena byla slavnostně předána při příležitosti zahájení jarního plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), které proběhlo v „hybridním“ formátu ve Štrasburku a bylo vysíláno v pěti jazycích. LOUJAIN AL-HATHLOUL (Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Tato přední aktivistka hnutí za ženská práva stojí v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saúdskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.

„Srdečně blahopřeji Loujain al-Hathloul, jejíž odvaha a odhodlání při obraně práv druhých je skutečně čímsi mimořádným,“ pronesl Rik Daems, prezident PACE, který předsedal porotě. „Všechny tři kandidátky se svým způsobem věnují prosazování práv žen či rovnosti pohlaví a všechny tři působí za hranicemi Evropy."
"Letošní nominace nám připomněly, že všichni máme nárok na důstojný život a respektování svých práv – bez ohledu na to, kdo jsme nebo odkud pocházíme. Dnes tedy vzdáváme poctu Vaší odvaze a úspěchům.“
Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77
a je spojená s plaketou, diplomem
a odměnou ve výši 60 000 eur.
„Loujain al-Hathloul je zářným příkladem odvahy a nezlomnosti pro celou generaci mladých žen a pro nás pro všechny. Stejně obdivuhodný je vytrvalý boj za ženská práva Sester z kláštera Amitabha Drukpa a Julienne Lusenge, dvou dalších finalistek letošní Ceny. Václav Havel by se radoval,“ shrnul význam letošního udělení Ceny VH za lidská práva Michael Žantovský, člen poroty a ředitel Knihovny Václava Havla.

Další dvě finalistky, Sestry z kláštera Amitabha Drukpa (Nepál) a Julienne Lusenge (Kongo), během ceremoniálu, který se vzhledem k výjimečné situaci způsobené pandemií covid-19 opozdil o několik měsíců, rovněž obdržely diplomy.

Dosavadní laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva:

2019 Ilham Tohti (Čína)
          Mládežnická iniciativa za lidská práva / YIHR (země západního Balkánu)
2018 Oyub Titiev (Ruská federace)
2017 Murat Arslan (Turecko)
2016 Nadia Muradová (Irák)
2015 Ludmila Alexejevová (Rusko)
2014 Anar Mammadli (Ázerbájdžán)
2013 Ales Bjajatský (Bělorusko)


 
Jdu na to