Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Cena Václava Havla za lidská práva za rok 2020 byla udělena Loujain al-Hathloul


Loujain-al-Hathloul-w-(1).jpgCena byla slavnostně předána při příležitosti zahájení jarního plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), které proběhlo v „hybridním“ formátu ve Štrasburku a bylo vysíláno v pěti jazycích. LOUJAIN AL-HATHLOUL (Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Tato přední aktivistka hnutí za ženská práva stojí v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saúdskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.

„Srdečně blahopřeji Loujain al-Hathloul, jejíž odvaha a odhodlání při obraně práv druhých je skutečně čímsi mimořádným,“ pronesl Rik Daems, prezident PACE, který předsedal porotě. „Všechny tři kandidátky se svým způsobem věnují prosazování práv žen či rovnosti pohlaví a všechny tři působí za hranicemi Evropy."
"Letošní nominace nám připomněly, že všichni máme nárok na důstojný život a respektování svých práv – bez ohledu na to, kdo jsme nebo odkud pocházíme. Dnes tedy vzdáváme poctu Vaší odvaze a úspěchům.“
Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77
a je spojená s plaketou, diplomem
a odměnou ve výši 60 000 eur.
„Loujain al-Hathloul je zářným příkladem odvahy a nezlomnosti pro celou generaci mladých žen a pro nás pro všechny. Stejně obdivuhodný je vytrvalý boj za ženská práva Sester z kláštera Amitabha Drukpa a Julienne Lusenge, dvou dalších finalistek letošní Ceny. Václav Havel by se radoval,“ shrnul význam letošního udělení Ceny VH za lidská práva Michael Žantovský, člen poroty a ředitel Knihovny Václava Havla.

Další dvě finalistky, Sestry z kláštera Amitabha Drukpa (Nepál) a Julienne Lusenge (Kongo), během ceremoniálu, který se vzhledem k výjimečné situaci způsobené pandemií covid-19 opozdil o několik měsíců, rovněž obdržely diplomy.

Dosavadní laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva:

2019 Ilham Tohti (Čína)
          Mládežnická iniciativa za lidská práva / YIHR (země západního Balkánu)
2018 Oyub Titiev (Ruská federace)
2017 Murat Arslan (Turecko)
2016 Nadia Muradová (Irák)
2015 Ludmila Alexejevová (Rusko)
2014 Anar Mammadli (Ázerbájdžán)
2013 Ales Bjajatský (Bělorusko)