ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Amálka s bionickou rukou maluje a pomáhá ostatním


Amalka_hlavni_foto.jpg

Patnáctiletá Amálka si v posledních čtyřech letech prožila peklo. Místo s kamarádkami trávila čas po nemocnicích a bojovala se zákeřným nádorem, který ji nakonec připravil o pravou ruku. Teď ale díky Kontu Bariéry začíná nový život s bionickou protézou. A znovu dělá věci, které měla dřív ráda. Třeba opravdu krásně maluje. Taky se dostala na vytoužené gymnázium Jana Keplera v Praze a chce se stát veterinářkou. Do protézy totiž přece v pohodě chytne i jedovatého hada.

Naučit se bionickou protézu ovládat, není žádná hračka. Ne tak ale pro Amálku. Po týdnu se do nové pravé ruky naučila vzít pero a namalovala s ní svůj první obrázek po dlouhé době. „Také mi zvedlo sebevědomí, mít takovou ruku,“ usmívá se dívka. O pár měsíců později už maluje skutečné obrazy, z nichž jeden dokonce věnovala do charitativní dražby Konta Bariéry ve prospěch handicapovaných studentů. "Jsem moc ráda, že pro změnu můžu zase někomu pomoct já," říká Amálka. Právem je hrdinkou kampaně Konta Bariéry s heslem "Zapomeňte na předsudky".  Vždyť kdo by tipoval, že dívka s protézou toho tolik dokáže.

Čtyři roky nazpátek ale Amálce rozhodně do smíchu nebylo. Na pravé ruce se jí totiž objevila bulka, která rychle rostla. Následovala operace a náročná léčba, při které se Amálka i rodiče utěšovali pozitivní diagnózou - nezhoubný nádor pojivé tkáně. Dívčin stav se stále zhoršoval a vyšetření na prestižním pracovišti v Paříži nakonec potvrdilo to, čeho se všichni obávali. Předchozí diagnóza byla chybná, nádor je zhoubný. Začala dlouhá pouť s těžkými fyzickými i psychickými překážkami.
„Bylo hrozně těžké alespoň navenek pro Amálku udržet jakýs takýs optimismus. Zejména, když léčba nezabírala. Dceři jsme raději vůbec neřekli, že jde o zhoubný nádor,“ vzpomíná Amálčina maminka.
Amalka-foto-2.jpgNádor se nakonec přemoci nepodařilo a ruku museli lékaři Amálce amputovat. Po opakovaném dorůstání nádoru, operacích i náročné chemoterapii, kterou Amálka velmi těžce snášela, to však bylo pro Amálku paradoxně vysvobozením. „Hlavou se nám honily různé myšlenky: jak to ponese, co na to řekne okolí? Nikdy ale nezapomenu ten pocit, když jsme spolu po tak dlouhé době poprvé vlezly do Berounky, paži zabalenou do igelitu a nad hlavou, plné jizev na těle i na duši, ale s vírou, že všechno zlé je za námi,“ říká maminka.

Získat Amálce bionickou ruku pomohla sbírka Konta Bariéry. Dívčin příběh vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Zaměstnanci mezinárodní společnost MAI INSURANCE BROKERS s.r.o., kde pracuje Amálčin tatínek, přispěli úžasných 535 tisíc korun. Ještě o malinko lépe si vedl charitativní bazárek Kup si Karmu s výtěžkem 545 tisíc. Vybrané peníze posloužily Amálce nejen na pořízení protézy, ale i na její údržbu. Aby protéza správně fungovala je třeba ji pravidelně přizpůsobovat.
Jdu na to