ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Zemřel Karel Šiktanc


Jeden z nejvýznamnějších českých básníků 20. století, Karel Šiktanc, zemřel ve věku 93 let. Byl dvojnásobným laureátem Ceny Jaroslava Seiferta udělované Nadací Charty 77.

siktanc_002_web.jpg

Karel Šiktanc se narodil v roce 1928, nedokončil studium Vysoké školy pedagogické, protože dal přednost žurnalistické praxi. Začínal v Mladé frontě, byl redaktorem Československého rozhlasu, šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta. Je autorem více než dvou desítek básnických sbírek. Vedle básnického díla se ale věnoval také tvorbě pro děti, byl autorem televizních a rozhlasových inscenací.  Po roce 1968 Šiktance pronásledoval komunistický režim a publikovat mohl pouze v samizdatu a v zahraničí. Publikoval také pod jinými jmény.

bariery_cena_seifert_siktanc_017-(2).JPGCenu Jaroslava Seiferta získal Karel Šiktanc jako jediný z jejích laureátů dvakrát - v roce 1989 za básnickou sbírku "Srdce svého nejez" a v roce 2011 za básnickou sbírku "Nesmír".  Za sbírku "Krevel" dostal v roce 2000 Státní cenu za literaturu. Sbírka "Zimoviště" získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou knihu roku 2004. V roce 2010 jej prezident vyznamenal medailí Za zásluhy.

Poslední rozloučení s Karlem Šiktancem se uskuteční 5. ledna. 


Fotogalerie

Jdu na to