ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Motomed pro Kryštofa

Vylézt na rozhlednu? Hledat kešku u rybníka? Nebo jít na výstavu, kde chybí bezbariérový přístup? Sedmiletý Kryštof, i když je upoutaný na vozík, si dobrodružné výpravy s rodiči a sestrou náležitě užívá. Přes zimu je to však venku složitější, chlapec se na vozíku křiví a tělo mu slábne. Díky bleskové sbírce Konta Bariéry bude mít motomed – ideální léčebný přístroj, který pomáhá uvolnit svalstvo, omezuje spasticitu a posiluje ruce a horní polovinu těla. Potřebné peníze se na účtu nadace sešly za 90 minut! Děkujeme!

krystof-titul-2-(1).jpg

 
Blesková sbírka pro Kryštofa

krystof-podekovani.JPGPouhých 90 minut stačilo na to, aby se Kryštof mohl radovat – bude mít motomed! Tak rychle jste mu poslali peníze potřebné na pořízení speciálního rehabilitačního stroje, na kterém bude moci i v zimě posilovat ochablé svaly. Kryštofova maminka byla velmi dojatá: „Takhle rychle se částka vybrala? Trochu jste mi tím vyrazili dech, vždyť je po Vánocích, lidé musejí šetřit… Vaší pomoci si moc vážíme a všem děkujeme.“ Na účtu se ale sešlo 115 614 korun!  To je o mnoho více, než potřebovali rodiče na pořízení motomedu. A tak si řekli, že přispějí někomu dalšímu. Sedli si k počítači a přečetli příběhy na našich stránkách. Kryštof se rozhodl, že by rád pomohl Danielovi, který by chtěl s bráškou na lyže, a Arnoštovi, který loví v bazénu jednu medaili za druhou, i ty paralympijské. Kryštof je prima kluk a my mu za oba děkujeme!

Kryštof trpí odmala následky dětské mozkové obrny – spastické dirapézy, na nohy se sám nepostaví a je odkázaný na vozík. Hned po narození prodělal několik operací, cvičit musí každý den. Tenhle pohodový a bystrý kluk ale nechce přijít o nic z toho, co zažívá jeho sestra a kamarádi. Chodí do běžné základní školy, kde má svou asistentku, milovanou paní učitelku a hlavně spolužáky. Spolužačky o něho pečují, spolužákům je rovnocenným kumpánem… Až do okamžiku, než se někam rozběhnou. 

Moc rád čte, hraje šachy a už tři roky chodí do pěveckého sboru. „Velmi pěkně tam Kryštofa přijali, i když neměli zkušenost s nikým na vozíku,“ říká maminka Klára. Se sborem vystupuje na koncertech, zrovna teď se připravují na dubnovou soutěž a Kryštof tam bude zpívat sólo.  Odmala ale musí kvůli své diagnóze cvičit a není to vždy příjemné. krystof5-(1).JPG„Snáší to těžce, vše svérázně glosuje, ale výstižně. Hned si s paní terapeutkou uvědomíme, že nám chce jenom říct, že mu děláme něco, co se mu nelíbí a co mu není příjemné,“ vysvětluje Kryštofova maminka. Ale motomed, to je něco jiného! Už si ho vyzkoušel a „šlapání“ ho baví. Zvlášť, když může na displeji sledovat, jak rychle mu to šlape.

A jak je to s těmi dobrodružnými výpravami?  Kryštof výlety celé rodině pěkně naplánuje, koukne do mapy a řekne, kam chce jet. Nic nevynechá. Dokonce si zjistí, kde je tam nejbližší cukrárna a rodičům pošle fotografii úžasné palačinky, kterou tam mají. To se těžko odolává.  „Dokud jsme mladí, chceme Kryštofa brát hodně do přírody, klidně i tam, kde musíme poponést vozík, vzít ho na záda… Takhle jsme společně vylezli na kopec i na rozhlednu, hledali kešku u rybníka. Všechny smyslové vjemu jsou mu příjemné, moc dobře si uvědomujeme, že tohle všechno je dočasné. Dokud ale budeme mít sílu, chceme mu umožnit vylézt nahoru, jít k vodě, objevovat svět, “ vypráví maminka, které teď dal Kryštof důležitý úkol.  Zaujala ho totiž výstava keramiky v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, jenže tam píší, že přístup je bariérový. Musí tedy zjistit, co to přesně znamená a vymyslet, jak se tam dostat. 

Přes zimu dostává tělo zabrat

IMG_7469.JPGTeď, v zimních měsících, má ale Kryštof méně pohybu, na vozíku se křiví, nohy, které má ve fusaku, mu slábnou.  V létě s nimi dokáže i trochu hýbat a popojíždět na speciální tříkolce. Přes zimu jeho tělo dostává zabrat. Proto by moc potřeboval mít doma motomed, na kterém by posiloval svaly na rukou i nohou. Pomohl by mu uvolnit také spasticitu nohou, která ho trápí.  Motomed má ještě jednu výhodu - když se Kryštof trochu ulejvá, zrychlí.  A naopak, když do toho šlápne plnou vervou, automaticky zařadí zpětný chod. Rodiče už mají jeden vyhlédnutý, je repasovaný, ale zcela funkční a přesně splňuje jejich požadavky. Přesto je jeho cena vysoká, stojí 60 tisíc korun. Od sponzora už mají slíbených 20 tisíc, ale na pořízení jim 40 tisíc stále chybí. Pro mladou rodinu se dvěma dětmi je to hodně peněz a my bychom rádi Kryštofovi na motomed přispěli. Přidejte se k nám!
„Každá finanční částka je pro nás velkou pomocí a moc všem děkujeme,“ vzkazuje Kryštofova maminka.  

Fotogalerie

Jdu na to