ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Lili bude mít ručičky


Sedmiletá Lilien se narodila bez rukou. Díky vánoční sbírce Konta Bariéry a iDNES.cz ale dostane nové, robotické. S protetiky už pracuje na tom, aby je uměla ovládat. Podívejte se na video, jak jí to jde. 

 

Jako první se Lili musí naučit otevírat a zavírat ručičku. Zní to jednoduše, ale od sedmileté dívenky, která doteď žádné ruce neměla, to vyžaduje veliké soustředění. „U dětí je nejdůležitější odchytat myosignály,“ vysvětluje protetik Jan Maleš ze společnosti Ottobock. Právě pomocí signálů ze svalů bude Lili v budoucnu robotické ruce ovládat. Vyžaduje to ale velký cvik, a tak Lili čeká ještě spousta dřiny. A také něco, čemu se říká postupné protézování. První nové ručičky bude mít bez loketních kloubů – než bude perfektně ovládat dlaň.

lilien2.jpg„Je to běh na dlouhou trať, ale nakonec to zvládneme,“ věří protetik. Do Ottobocku za ním a jeho kolegy jezdí Lili s rodiči zhruba jednou měsíčně, každý den ale trénuje doma. "Je to pro ni obrovská změna, dosud byla vše zvyklá dělat jen nožičkama. Navíc je malá a nevydrží se na cvičení dlouho soustředit," dodává Maleš.

Příběh Lili, která se v září chystá do první třídy, vyvolal před Vánoci roku 2021 obrovskou vlnu solidarity. Čtenáři serveru iDNES.cz i další dárci dívce poslali na transparentní účet Konta Bariéry téměř tři miliony korun. Nadace z nich Lili proplatí nejen robotické ruce, ale přispěje také na jejich nutné úpravy, rehabilitace nebo další pomůcky, které handicapované dívce usnadní život. 
 
Jdu na to