Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Pomoc pro PatričkaPatrik přišel na svět před třemi lety císařským řezem, lékaři ho museli oživovat. „Celé dvě dlouhé minuty trvalo, než se miminko rozplakalo,“ popisuje maminka Eliška dramatický porod. Následující měsíce se pak rodičům zdálo, že je chlapec ve vývoji trochu opožděný, ale vážný handicap se projevil až v 17 měsících.

patrik_rehabilitace1.jpg

Když se tehdy Patrik poprvé sám postavil, všimli si, že podivně zalamuje pravou nožičku a stojí buď na špičce, nebo na nártu. Odstartoval tak kolotoč lékařských vyšetření, na jehož konci padl bohužel jasný verdikt: pravostranná spastická dětská mozková obrna, která zasáhla nejvíc centrum motoriky a řeči.
Rodiče nepropadli depresi, ale začali se synem okamžitě cvičit Vojtovou metodou, docházeli s ním také pravidelně na rehabilitace a jezdili na lázeňské léčebné pobyty. „Když poprvé v rehabilitačním centru přešel sám chodbu, byl to nepopsatelný okamžik štěstí,“ vzpomínají oba. Tříletý Patrik dnes už chodí sám, ale je to chůze nejistá. Na ochrnuté nožičce se mu navíc bortí klenba a hrozí mu, že by se na ni časem nemohl zase postavit. Chlapec také ještě nemluví. „Říkal už máma, táta, používal jednoduchá slova. Pak se ale vývoj řeči zastavil. Patrik si začal nesrozumitelně povídat sám pro sebe, přestal nás oslovovat a zdá se, že nám ani nerozumí. Je těžké se s tím vyrovnat, ale my nesmíme rezignovat,“ říká maminka.


patrik_portrer_1(1).jpgpatrik_rehabilitace1-(1).jpg
Rodičům je jasné, že chlapeček, který se obtížně pohybuje a potýká se s dalšími následky mozkové obrny, bude muset celý život usilovně cvičit. To je jediná možnost. Proto s ním stále rehabilitují, zkoušejí doslova všechno, co je možné a dostupné. Teď například neurovývojovou terapii Bobath koncept a také hipoterapii.

Všechny tyto metody jsou nákladné a pojišťovna je neproplácí v takovém rozsahu, který by byl pro nemocného chlapce dostačující. Mladá rodina je závislá pouze na tatínkově příjmu a ten, i kdyby se snažil sebevíc, nedokáže vydělat tolik, kolik je nezbytné...

Milí přátelé, pomozme Patrikovi. Je na začátku svého života a každý den, měsíc, je v tomto období pro jeho další vývoj zásadní. Když mu přispějeme na potřebná cvičení a rehabilitace, bude mít větší šanci. Děkujeme za Vaši pomoc!