ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Finalisté Ceny Václava Havla pro rok 2022


V prostorách Knihovna Václava Havla byla 6. září 2022 oznámena jména trojice finalistů mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2022, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

cena-v-havla-2.jpg

Jednání sedmičlenné jury pod vedením prezidenta Parlamentního shromáždění Rady Evropy odráželo důležitost problematiky lidských práv v dnešní vypjaté době. Mezi finalisty patří Vladimír Kara-Murza, politický vězeň a přední ruský bojovník za demokracii, ukrajinská Koalice v 5 hod. ráno shromažďující důkazy o porušování lidských práv následkem ruského vpádu na Ukrajinu a maďarská Duhová koalice hájící práva LGBTQIA+.

VH_HRP_2022-(1).jpgLetošní výběr odráží centrální roli, kterou hrají lidská práva v současné evropské krizi,“ prohlásil Michael Žantovský, člen jury a výkonný ředitel Knihovny Václava Havla. „Jsem ráda, že u takové ceny jsme, protože odpovídá myšlence, na které byla naše nadace založena. Otázka dodržování lidských práv je navíc bohužel stále aktuální," říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77.

Slavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2022 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 10. října 2022. Knihovna Václava Havla uspořádá v Praze na počest laureáta mezinárodní konferenci. Konference Zločin a trest – Zločiny proti míru a lidskosti a kola spravedlnosti se uskuteční ve středu 12. října 2022 v Pražské křižovatce.

Cena Václava Havla za lidská práva vyzdvihuje mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Cena je udělována každoročně Parlamentním shromážděním Rady Evropy v partnerství s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 a je spojená s odměnou ve výši 60 000 euro.


LAUREÁTI CENY VÁCLAVA HAVLA ZA LIDSKÁ PRÁVA
 
2013 Aleš Bjaljacký (Bělorusko)
2014 Anar Mammadli (Ázerbájdžán)
2015 Ljudmila Alexejevová (Rusko)
2016 Nadia Muradová (Irák)
2017 Murat Arslan (Turecko)
2018 Oyub Titiev (Rusko)
2019 Ilham Tohti (Čína) spolu s Youth Initiative for Human Rights (země západního Balkánu)
2020 Loujain Al-Hathloul (Saúdská Arábie)
2021 Maryja Kalesnikavová (Bělorusko)
Jdu na to