Menu

Tváře projektu

Hvězdní sportovci, jimž záleží na tom, aby lidé s handicapem sportovali a zvyšovali kvalitu prožívání vlastního života. Sportovní projekt Konta Bariéry podporují, propagují, tím mu pomáhají sehnat prostředky, které handicapovaní sportovci využijí na nákup sportovního náčiní. To je ve většině případů pro jejich sportování nezbytné, současně však velmi drahé.
Sport bez bariér podporují například lyžařka Anna Kulíšková, plavec a cyklista Martin Kovář nebo desetibojař a golfista Roman Šebrle. Všem "tvářím" Sportu bez bariér za jejich podporu děkujeme!

Anna Kulíšková
největší úspěchy: MS 2004 - 2. místo ve sjezdu, sezona 04/05 Křišťálový globus ze super-G, 3. místo v celkovém hodnocení SP, Paralympijské hry Vancouver 2010 - bronz ze Super G, Turín 2006: stříbro ze super G
 Anna má takzvané trubicovité vidění, respektive jinak řečeno ze 180 stupňů, které tvoří zorné pole zdravého člověka (periferní vidění), vidí pouze 4 stupně. Přesto je schopná jet na lyžích stokilometrovou rychlostí. Co jsou v takovém trapu její záchytné body? Předně její otec a trasér Martin Kulíšek a pak to, že kromě traséra žádný záchytný bod není - tedy odvaha pustit to dolů: „A když vidíš jen malinkej kousek z člověka před sebou a nic víc okolo, to je teprve odvaz. Musíš zapomenout na všechno kolem sebe, věřit svýmu trasérovi a jet. Nic jinýho ti ani nezbývá, když nevidíš a chceš lyžovat“, píše Anna na svých stránkách.
K lyžování se Anna dostala poměrně pozdě, v roce 2001, měla však na co navazovat, protože je od mala aktivní nejen ve sjezdovém lyžování. Předtím se věnovala atletice, plavání a běhu na lyžích, přičemž po závodech v těchto sportech stála ve většině případů na bedně. Vystudovala obor příšná flétna na konzervatoři a žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. 

Martin Kovář

Největší úspěchy: čtyřnásobný paralympijský vítěz v plavání; mistr světa; světový rekordman. Motto: „Sport může být zábavná záležitost, jak strávit volný čas. Pomáhá překlenout dobu, kdy by se člověk jinak ulitoval k smrti. My si říkáme, že plavat nebo házet diskem umí každý, ale házet diskem polochromou rukou nebo plavat bez nohou je hodno jen nás - správných borců.“ 
Martin Kovář patří totiž mezi nejúspěšnější a nejznámější sportovce s handicapem. Velká vítězství jsou nadstavbou a odměnou za každodenní tvrdou práci. Před ukončením kariéry ovšem tvořil vrcholový sport jen část toho, co Martin Kovář podniká. Je v prvé řadě spoluzakladatelem světově unikátního projektu KONTAKT Bb, v rámci něhož se lidi s tělesným postižením učí plavat. Založení projektu předcházel Kovářův úraz, po kterém ochrnul, a jeho následná spolupráce s kamarádem Janem Nevrklou: "Můj fakultní spolužák Martin Kovář se octnul po úraze na vozíku a řekl mi, že by rád zkusil plavání. Začali jsme chodit do bazénu a já zpočátku úplně naslepo vymýšlel metodu, jak rozvinout znovu schopnost plavat u člověka, který má ochrnuté nohy a částečně i pravou ruku." Ze spolupráce dvou přátel se během let vyvinul velký podnik, který má po republice několik středisek. 
Martin Kovář je též členem rady Konta Bariéry a správní rady Nadace Charty 77. 


Roman Šebrle
Největší úspěchy: zlato OH 2004, halové MS 2004, ME 2002, halové MS 2001, ...
světový rekord: 9026 v Götzisu 27. května 2001. Roman je sportu oddaný od malička; vedle manželky a rodiny je pro něj sport životní náplní. Velká část důležitých událostí jeho života je obsažena ve výčtu jeho největších sportovních úspěchů. 
Podobně jako v případě mnoha jiných sportovců se nejprve věnoval více sportům, než nakonec zakotvil u královské atletické disciplíny - u desetiboje. Když v roce 1992 sledoval v televizi zlatý triumf první velké osobnosti českého desetiboje Roberta Změlíka, zalíbila se mu představa sebe jako olympijského vítěze a rozhodl se jít v jeho stopách. S atletikou začal naplno až v pražské Dukle v roce 1995.
V období mezi olympiádami v Sydney a v Aténách 2004 pozvednul své výkony na absolutní vrchol a stal se světovou jedničkou. Půl roku po olympiádě vyhrál halové MS a na jaře 2001 na desetibojařském mítinku v rakouském Götzisu dosáhnul výkonu 9026 bodů. Jako první v historii překonal hranici devíti tisíc bodů. Jeho přístup k závodům je podobně zarputilý jako u Emila Zátopka, který závodil v duchu hesla: když nemůžeš, tak přidej.
Rok 2002 byl pro Šebrleho mimořádně dobrý. Přinesl mu vedle prvního syna také první desetibojařské zlato, první vítězství v Grand Prix a první titul Atleta roku. Šebrle bral svá vítězství jen jako dílčí kroky k vysněnému cíli: „Mám rád velké závody a olympijský desetiboj je ze všech určitě tím největším. I když jsem vždycky žil přítomností a koukal se jen kousek před sebe, o Aténách jsem mluvil již po posledních hrách v Sydney. Olympiáda je pro mě nejdůležitější sportovní představení v životě. Když to povím přehnaně, nešlo mi ani o mistrovství Evropy v Mnichově 2002 nebo o mistrovství světa v Paříži 2003. Sám pro sebe jsem si určil, že další olympijské hry po Sydney jsou mým vrcholem.“ I když byl Šebrle během aténského závodu podle svých slov pěkně nervózní, vybojoval své první olympijské zlato.

Chci přispět

Každá koruna, kterou pošlete, pomůže. I malý příspěvek má smysl, když nás přispívají tisíce... Děkujeme!

 • Platebním příkazem

  • Číslo účtu: 17 111 444 / 5500
  • Variabilní symbol: 9
  • Konstantní symbol: 0558
  •  
  • IBAN: CZ0355000000000017111444
  • BIC: RZBCCZPP (pro mezinárodní platby)
  Více
 • Dárcovské SMS

  • Jednorázově DMS ve tvaru
   DMS KONTOBARIERY 30
  • DMS KONTOBARIERY 60
  • DMS KONTOBARIERY 90
  •  
  • Trvalá podpora DMS ve tvaru
   DMS TRV KONTOBARIERY 30
  • DMS TRV KONTOBARIERY 60
  • DMS TRV KONTOBARIERY 90

  • Pošlete na číslo 87777
  •  
  Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 korun.
  Více
 • Další způsoby

  • Online platební branou
  • Online platbou přes mobil
  • Online platební kartou
  • Zakoupením dárku
  Více

Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 korun