Bionická ruka


kamila-sabrsulova-copy-(1).pngProjekt bionická ruka odstartoval článek na idnes.cz. Příběh Kamily Šabršulové, která se narodila bez ruky a otestovala protézu se senzory a čipy, která ruku může téměř nahradit, zvedl vlnu zájmu a solidarity. Vybralo se neuvěřitelných 4 702 483 korun. Konto Bariéry se s rodinou Šabršulových dohodlo na spolupráci na projektu bionická ruka na konci roku 2017.

Co je bionická ruka?​

Bionická ruka je aktuálně nejmodernější typ náhrady horní končetiny. Nabízí mnoho druhů úchopů, které protetik přizpůsobí konkrétnímu uživateli. Bionická ruka umožňuje přirozeně vykonávat každodenní činnosti jako oblékání, jedení nebo práci na počítači a výrazně tak zvyšuje kvalitu jeho života.    

Jak projekt pokračuje?

„„Těším se, že si zapnu sám zip u bundy a knoflík u košile,“ říká Jan.Finanční prostředky byly využity na pořízení bionické ruku pro Kamilu a následnou údržbu vysoce technické pomůcky. O využití zůstatku bude nadace rozhodovat v součinnosti s rodiči.
 
S Českou televizí jsme také uskutečnili finanční sbírku pro čtrnáctiletého Jana Kříže, který nešťastnou náhodou přišel o obě ruce. Během necelého týdne zaslali dárci na účet sbírky Konta Bariéry dva miliony korun. Během dalších tří týdnů se podařilo s pomocí blogerky Nikol Štíbrové shromáždit finance na chytré ruce pro další dva chlapce Davida a Jonáše.

bio-ruka.jpgRobotické, jinak také bionické, ruce pomohou chlapcům s činnostmi, které se zdravým lidem zdají zcela banální.

Sbírka patří svou rychlostí k těm nejúspěšnějším u nás. V současnosti mají v Česku robotické ruce jen čtyři lidé. Tři z nich, včetně Jana, díky dárcům.​

Zaujaly vás tyto příběhy?

Chci pomoci

Číslo účtu: 17111444/5500
Variabilní symbol: 4444

Platbu sledujte na stránkách našeho transparentního účtu.

Projekt pokračuje dál. Bionickou ruku bude mít také student Jakub, který se narodil s chybějící částí pravé ruky, konkrétně bez zápěstí, dlaně a prstů. Studuje na Univerzitě Karlově obor Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami a rád by se věnoval práci s handicapovanými. K zvládání této práce potřebuje obě ruce. 

Přečtěte si celý Jakubův příběh


 

Kontakt