ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Auta bez bariér

Rady při koupi auta


Připravili jsme pro vás stručné informace týkající se pořízení automobilu, jeho úprav a pojištění. Podrobné informace o financování automobilu, včetně možnosti získání státního příspěvku, potom naleznete v samostatném PDF dokumentu. Mnohaleté zkušenosti máme i v segmentu velkoprostorových automobilů.  Pro organizace, které pomáhají lidem s postižením, je financujeme z Fondu Globus.
Stáhnout dokument "Rady při koupi auta

Státní příspěvek

Lidé s postižením mohou dostat od státu příspěvek na pořízení nového nebo jetého auta až do výše 200 tisíc korun. O příspěvek mohou požádat jednou za 7 let (platí od 1. ledna 2018).      

Zákony nazývají auto pro handicapované zvláštní pomůckou. Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku v podobě motorového vozidla má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci.  

Příspěvek na motorové vozidlo může dostat osoba starší tří let. Podmínkou je, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být vozidlem převážena.      

Seznam zdravotních postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání  najdete zde (na konci zákona jako jeho příloha). 
 

Financování a odpočet DPH

Prvním krokem při rozhodování o investici do auta je žádost o získání státního příspěvku. Můžete získat až 200 tisíc korun jednou za 7 let na pořízení vozu a 350 000 korun na úpravu vozidla.   U nového auta navíc můžete počítat s vrácením DPH. Podmínkou však je získání státního příspěvku na pořízení automobilu.  
Chci vědět více o možnostech financování a o státním příspěvku.

Úprava auta

V Česku působí více kvalitních firem, které vám nabídnou přestavbu auta podle vašeho postižení.  Každá úprava auta však vyžaduje odborný přístup a homologaci, aby neměla vliv na bezpečnost auta. V jiném případě se vystavíte nebezpečí a můžete při neodborné přestavbě přijít o technický průkaz k vozidlu. Především při koupit nového auta nebo vozu v záruce, konzultujte jeho úpravy s autorizovaným servisem.    

Více informací poskytnou partneři projektu Auta bez bariér, mezi něž patří úpravci i prodejci aut.  

Pojištění 

Některé pojišťovny nabízejí zdravotně postiženým slevy. Nezapomínejte, že vedle pojištění auta by pojistka měla zohlednit také investice do úpravy auta. Ty je nutné zahrnout do pojistné smlouvy.    

Výhodné pojištění spojené s úvěrem na pořízení vozu nabízí ČSOB Leasing. Více informací k tomuto produktu naleznete zde.  
Jdu na to