ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Tandem pro Kubu

Dvacetiletý Jakub má poruchu autistického spektra, nemluví a je odkázaný na péči tatínka Drahoslava. Společně jezdí na dlouhé výlety na dvoukole, které už hodně pamatuje a nemá jediný převod. Je to pěkná dřina a šlapat za dva bude brzy pro Drahoslava nad jeho síly. Aby mohli dál vyrážet na výlety, které Jakubovi velmi prospívají, pomohl by jim speciální semitříkolkový tandem s přídavným elektrickým pohonem.

jakub1.jpg


Úspěšná sbírka
Peníze na speciální tandem pro Kubu a jeho tatínka se podařilo vysbírat do čtyř dnů od chvíle, kdy jsme vám napsali jejich příběh. Zpráva o ukončené sbírce zvedla tatínkovi tlak na 220, radost, kterou jste jemu a Kubovi udělali, lze jen stěží popsat. "Chci poděkovat všem zúčastněným, kterým není lhostejný život druhých a kteří nám vyjádřili velkou solidaritu," vzkazuje Jakubův tatínek. Děkujeme, že pomáháte s Kontem Bariéry!  


Jakub se narodil předčasně a lékaři ho po porodu museli oživovat, v osmi měsících mu diagnostikovali hypotonii centrálního svalstva. „Byl jako hadrová panenka, lékařka nám řekla, že možná nikdy nebude chodit. Nedali jsme se a po každodenním usilovném cvičení Vojtovy metody udělal ve čtyřech letech své první krůčky, brzy přelezl plot k sousedovi,“ vzpomíná Drahoslav. Než u něj  zjistili poruchu autistického spektra, chodil Kuba do běžné mateřské školky, jen u sebe musel mít maminku jako asistentku.

Dodnes je Jakubova chůze nejistá, na procházky do přírody i po městě se ale vždy moc těší. Tak jako všichni autisté žije ve svém zvláštním světě, všechno musí mít řád a jasná pravidla. Zvládá sám základní hygienu, umí se najíst, obléknout.  Ale když není všechno jak má být a na co je zvyklý, klidně nazuje levou botu na pravou nohu a naopak, oblečení má naruby.

Zůstali sami dva

jakub_s_tatou.jpgPřed pěti lety se Jakubovi a jeho tatínkovi otočil svět vzhůru nohama. Maminka neunesla tíhu péče o handicapovaného syna a odešla od nich. Ze dne na den musel Drahoslav opustit zaměstnání a sám se postarat o syna. Proniknout do Jakubova světa a pochopit, co cítí a čemu rozumí, je obtížné.  Tihle dva se s nepřízní osudu ale umějí poprat. „Kuba je hodný kluk a má dobré srdce. Občas lumpačí jako všichni, když chce něco provést, je mu to vidět na očích.“  Tatínek ho denně vozí do speciální střední školy Slezské diakonie, o letních prázdninách pak navštěvuje denní stacionář Benjamin v Krnově. Doma se Kuba rád stará o pejsky, vozí je v tříkolce po zahradě, hraje si s plyšáky… A nadevše miluje vyjížďky na dvoukole se svým tatínkem do přírody a blízkého okolí. Navštěvují spolu muzea, automobilové srazy, rozhledny i přírodní parky, v cíli každého výletu je cukrárna.

jakub2.jpgJe neuvěřitelné, kolik kilometrů oba našlapou na dvoukole, které už hodně pamatuje, a navíc nemá žádný převod. Někdy až čtyřicet!  „Kuba se šlapáním pomáhá, když se ale blíží kopec, polevuje. Zato dolů šlape jako závodník,“ usmívá se Drahoslav. Jenže šlapat za dva pro něj začíná být pěkná dřina, bude mu 63 let a dobře si uvědomuje, že na starém dvoukole budou výlety brzy nad jeho síly.

Když zjistil, že se dá pořídit speciální semitříkolkový tandem T-Tris, byl nadšený. Kolo má převody, Jakuba by měl před sebou na sedačce s pedály, navíc by měl k dispozici přídavný elektrický pohon. Cena je ale příliš vysoká, a proto nás Drahoslav s Kubou požádali o pomoc. Na pořízení tandemu jim v tuhle chvíli chybí bezmála 83 tisíc korun. Pojďme jim na tandem přispět. Společné zážitky jsou pro jejich vztah důležité a výlety Jakubovi velmi prospívají. Počasí je jistě brzy umoudří, tak ať tihle dva zas mohou vyrazit na další dobrodružnou výpravu.


Fotogalerie

Jdu na to