ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pomoc pro Marušku

Marie skončila na vozíku ve svých šestatřiceti letech po nešťastném pádu z koně a prodělané encefalitidě. Ani tak se ale nevzdala své milované práce zdravotní sestry a dál pomáhala druhým. Nyní je Marii padesát let a osud ji znovu zkouší. Třikrát po sobě prodělaný covid způsobil, že má obrovské potíže s dýcháním a kvůli obrně hlasivek nemůže skoro mluvit. Ne vlastním zaviněním navíc během pouhých dvou měsíců přišla naráz o bydlení i speciálně upravené auto. Aby se mohla znovu odrazit ode dna, potřebuje vaši pomoc.

Marie_N-(1).jpgMarie je celoživotní optimistka, kterou nepřestal život bavit ani po nešťastné nehodě před čtrnácti lety, kdy spadla z koně a poranila si páteř. Léčbu úrazu navíc nečekaně zkomplikovala akutní klíšťová encefalitida. Se všemi zkouškami se Marie vždy dokázala obdivuhodně poprat a vrátila se odhodlaně do života i se čtyřmi kolečky navíc. „Všechny své fyzické i psychické schopnosti jsem soustředila k jedinému cíli-být co možná nejvíce soběstačná a nezávislá na cizí pomoci,“ vzpomíná Marie.

I přes nástrahy osudu se dokázala vrátit ke svému původnímu povolání. Se sympatickou zdravotní sestřičkou jste se mohli několik let potkávat v jihlavské nemocnici. V roce 2018 úspěšně dokončila studium v České asociaci paraplegiků a své vlastní zkušenosti s vozíkem sdílí jako Peer mentorka. Ve stejném roce začala také pomáhat jako dobrovolnice v Bílém kruhu bezpečí. Marie vždy ochotně s úsměvem a samozřejmostí pomáhala druhým.

Marie_N_StarDance.jpgA na vozíku to rozjela nejen v práci. Po úrazu se intenzivně věnovala zdravému životnímu stylu, józe, dechové rehabilitaci. Začala také zpívat a koncertně vystupovat s pěveckým sborem Melodie. V roce 2016 dokonce zazářila v televizním pořadu StarDance, kde charitativně tančila pro Centrum Paraple po boku Emanuela Ridiho a Lucie Hunčárové. O rok později v roce 2017 se znovu objevila na televizních obrazovkách v pořadu Hvězdy tančí pro Paraple spolu s Janem Onderem, Danou Batulkovou a Kateřinou Baďurovou Janků. „Zpěv a tanec je mi lékem na všechny neduhy,“ říká Marie, která nevšední setkání vnímá jako výzvu, a dodává: „Je pro mě nesmírně motivující potkávat ve svém životě lidi, kteří jsou silní v myšlenkách i činech a dokážou při všech strastech všedních dní myslet i na druhé“.

Ztratila hlas, bezpečné bydlení i speciálně upravené auto

Před třemi lety, ale osud začal Marii zkoušet znovu a do cesty jí staví další překážky. Při své práci v nemocnici se nakazila covidem. A ne jednou, hned třikrát. Nemoc měla pokaždé horší průběh a zanechala trvalé následky na jejím zdraví. Marie má nyní velké problémy s dýcháním, bolesti při každém pohybu a také oboustrannou obrnu hlasivek, kvůli které jí dělá obrovské potíže mluvit. O milovaném zpěvu nemůže být ani řeč.

V těžkých chvílích navíc Marie přišla i o bezpečné zázemí. Na konci srpna se jí bytem bez jejího zavinění prohnala velká voda a vzala v podstatě vše, co jí stálo v cestě. Plaval veškerý nábytek, piano, kuchyňské spotřebiče nasály vodu a jsou rozbité. Marie přišla o osobní věci i důležité dokumenty. Už tři měsíce žije mezi hromadami krabic, zatímco se pokouší vysušit promáčené zdi. Aby toho nebylo málo, Marie přišla ve stejný čas i o speciálně upravené auto. Na cestě za tatínkem, kterému chtěla popřát k narozeninám, do ní při čekání na semaforu vrazil plně naložený nákladní vůz, kterému údajně selhaly brzdy. Marie z nehody naštěstí vyvázla jen potlučená. Bohužel, auto speciálně upravené pro řízení jednou rukou a vybavené pomůckami pro naložení vozíku, je na odpis. Marie je bez možnosti dopravy plně závislá na asistenční pomoci a ztráta auta ji omezuje v každodenní mobilitě.

Marie_N3.jpg

Konto Bariéry Marii v minulosti pomohlo. Podpořilo ji, když se po úrazu ocitla na vozíku. Teď však Marie začíná znova takřka od nuly. Rádi bychom jí proto v těžkých chvílích pomohli. Potřebovat bude nové speciálně upravené auto, kompenzační pomůcky i pomoc s opravou bezbariérového bytu, který vzala voda.
 
20231109_145222-(2).jpgSbírku pro Marušku podpořil tanečník Jan Onder
„Majku mám hrozně rád. Je to boží člověk, je čistá, hodná, naivní a moc a moc slušná. Protančil jsem s ní několik let a není mi dobře z toho, že neprožívá nejlepší období. Když jsem ji poznal, chodila zpívat do sboru, pracovala jako zdravotní sestra, jezdila na tréninky a moc si přeji, aby v tom zase mohla pokračovat. Její samostatnost a obětavost pro druhé je pro mne velkou inspirací.“

Děkujeme, že spolu s Kontem Bariéry Marii podpoříte.

Fotogalerie

Jdu na to