Pomoc pro Marka

MRKEJ-a-POMAHEJ-logo.pngDěkujeme agentuře ArtAgent a
hercům, které ArtAgent zastupuje, za podporu pro Marka. Více o jejich projektu - Mrkej a pomáhej

Sbírka byla úspěšně ukončena.
Děkujeme všem dárcům.

V září 2016, když bylo Markovi 9 let, napadl jeho organismus zákeřný vir encefalitidy a Marek během několika dní ochrnul. Od té doby je kvadruplegik, není schopen verbálně komunikovat, je odkázán na dýchací přístroje a pomoc okolí, je ale plně při vědomí, vnímá, rozumí, pamatuje si, ale dorozumívá se pouze mrkáním. Jeho stav je diagnostikován jako locked-in syndrom, kterému se také říká syndrom uzamčení nebo syndrom „zazdění zaživa“. Je to velmi vzácná neurologická porucha, při které dochází k ochrnutí všech svalů ovlivnitelných vůlí, s výjimkou těch očních. Pro zlepšení stavu pomocí rehabilitace byl potřeba speciální rotoped. 

Z tohoto důvodu pro něj na jaře roku 2017 herec Adam Ernest s přáteli uspořádal charitativní akci v DUP39 (nyní Divadlo X10). Díky všem účinkujícím i návštěvníkům se podařilo vybrat více než 100 tisíc korun. Kromě rotopedu tak mohla rodina pro Marka pořídit i ruční odsávačku, podhlavník a mobilní vanu.

V důsledku každodenního cvičení na rotopedu se mu částečně podařilo rozhýbat nohy i ruku. Díky paní ředitelce Základní školy v Kladské a starostce MČ Prahy 2 se mohla Markova rodina letos na jaře přestěhovat do nájemního bytu v domě s výtahem a vzít si Marka po téměř třech letech z nemocnice domů do domácí péče.

Markův  zdravotní stav ale vyžaduje nepřetržitý dohled. Péče o něj je psychicky i fyzicky velmi náročná. Pomoc zdravotního asistenta, který by Markovu maminku a 17letou sestru alespoň občas přes den vystřídal, je zcela zásadní. Na rodinou zajištěné rehabilitace pojišťovna ovšem přispívá poměrně málo peněz. 

 


Fotogalerie