ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pohon pro Zdendu

Letní měsíce lákají na nejedno prázdninové dobrodružství. Když jde o sedmiletého kluka, platí to dvojnásob. Spoustu plánů a snů má i malý Zdenda, chce podnikat všechno, co jeho starší bráška. Narodil se však se vzácným nervosvalovým onemocněním – spinální muskulární atrofií, je upoutaný na vozík, a tak za dobrodružstvím nezvládne vyrazit bez cizí pomoci. Pomohl by mu přídavný elektrický pohon.

Cela-rodina-2.jpg
Zdenda (uprostřed) s celou rodinou.

Podpořit Zdeňka na jeho cestě za úplně obyčejným dětstvím můžete i vy – příspěvkem do společné sbírky Konta Bariéry a portálu Seznam.cz.   

Spinální muskulární atrofií (SMA) trpí v Česku jen asi 360 lidí, z toho polovinu tvoří děti do 10 let. Onemocnění se bez léčby projevuje postupným slábnutím a ubýváním svalů, nejprve na nohou a rukou, postupně ale pacienti se SMA přestávají i samostatně dýchat a stávají se závislými na plicní ventilaci a 24hodinové péči druhé osoby.   

Znovu se učil plazit i sedět

Sedmiletý Zdeněk má ohromné štěstí, že se může léčit vůbec prvním lékem na toto onemocnění zvaným Spinraza. Přípravek, který se do Česka dostal teprve v roce 2017, mu lékaři píchají do bederní páteře. V případě Zdeňka lék nejen zastavil postupnou progresi onemocnění, ale také pomalu ale jistě pomáhá zlepšit jeho zdravotní stav. „Zdenda přestal slábnout a ztrácet své schopnosti a dovednosti, místo toho postupně sílí. Naučil se znovu plazit, lézt po čtyřech, válet sudy, sednout si a pomalu zkouší dokonce i stát,“ líčí maminka Tereza Rejzková.

Zdenda-s-brachou-2-(1).jpg
S bráškou, který je pro Zdendu velkým vzorem. 

Přesto je před Zdeňkem ještě dlouhá cesta. Aby byl v budoucnu co nejvíc samostatný, musí kromě doživotní léčby Spinrazou pravidelně cvičit a rehabilitovat. Naštěstí mu nechybí snaha a vůle. „A má obrovskou motivaci – jak roste a sílí, chce se vyrovnat svému staršímu bráškovi a svým vrstevníkům,“ říká maminka. Rodiče se mu navzdory vážnému nemocnění snaží dopřát co nejhezčí dětství. Vyráží spolu na výlety, Zdenda plave, drandí na tříkolce, zkouší florbal na vozíku nebo v zimě monoski.

Zdenda-fyzioterapie-(1).jpgBrzdí ho slabé ruce

Zlepšení nicméně nepřichází ze dne na den. A tak ačkoliv Zdeněk usilovně cvičí, stále nemá v rukou dostatečnou sílu, a tak mechanický vozík používá jen doma. „Proto venku jezdí na elektrickém vozíku, který má ale spoustu omezení. Je velký a těžký, neprojede všude a nedá se vynést do schodů. I jen o trochu vyšší obrubník je pro něj nepřekonatelnou překážkou,“ vysvětluje Tereza Rejzková.

Proto Zdenda již dlouho sní o přídavném elektrickém pohonu. „V náročnějším terénu nebo při únavě by stačilo na mechanický vozík nasadit elektrická řídítka a mohl by dál samostatně fungovat, aniž by ho musel někdo tlačit. A naopak tam, kde by to zvládl, by mohl na mechanickém vozíku posilovat ruce,“ vysvětluje maminka.

Vyrazit s kamarády na kole

Mechanický vozík, a to včetně elektrického pohonu, je výrazně lehčí a pro zdravého dospělého člověka není problém ho unést.  Zdenda by se tak konečně dostal i tam, kde mu běžně stojí v cestě schody či jiná překážka. Mohl by také hravě doprovázet brášku a kamarády, když si vyjedou na kole. To by si moc přál, ale zatím to nebylo možné.  Pohon by tak velice pomohl zvýšit nejen chlapcovu samostatnost, ale také jeho sebevědomí.

Zdenda-testuje-pridavny-pohon-(1).jpg
Zdenda testuje přídavný pohon k vozíku, který by si moc přál. 

Ze všech přídavných pohonů, které rodiče se Zdeňkem vyzkoušeli, odpovídá jeho potřebám pouze značka Triride. Ta jako jediná umožňuje dostatečně variabilní nastavení řízení a brzd tak, aby je chlapec zvládl bezpečně ovládat, rozjet a zabrzdit, ačkoliv má kvůli svému onemocnění slabší ruce a není schopen například zmáčknout klasickou brzdu.

Elektrický pohon k vozíku Triride LIGHT však stojí bezmála 132 000 korun a k němu by ještě Zdenda potřeboval nová kola k vozíčku za dalších 20 000 korun. „Po uhrazení všech zdravotních pomůcek, pravidelných rehabilitací a intenzivních rehabilitačních pobytů ho bohužel už nejsme schopni zaplatit sami,“ říká Tereza Rejzková. Proto se rodina obrátila na Konto Bariéry s žádostí o pomoc, a to se rozhodlo ve spolupráci s portálem Seznam.cz Zdeňka podpořit. „Pokud byste se rozhodli Zdendovi pomoci na jeho cestě za normálním dětstvím, budeme Vám z celého srdce vděční,“ vzkazují chlapcovi rodiče.

Fotogalerie

Jdu na to