ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Pohon pro Katku

Dvaadvacetiletá Katka se pohybuje na vozíku od svých jedenácti let. Může za to autoimunitní onemocnění, které postihuje svaly. I když Katčin zdravotní stav není vůbec příznivý, studuje pedagogiku a aktivně sportuje. „Na vozíku život nekončí,“ říká a dodává, že s některými věcmi zkrátka jen potřebuje pomoci. Třeba se někam dopravit - aby to zvládla na co nejvíc míst sama, hodil by se jí přídavný elektrický pohon k vozíku. Takový, který by vyhovoval jejím potřebám, ale stojí přes 200 tisíc korun, což je nad Katčiny možnosti. Proto moc prosí, zda byste jí s jeho pořízením pomohli.

KatkaS1-(1).jpg
 
Katka děkuje za vánoční zázrak
"Ahoj všichni, opravdu bych velmi ráda poděkovala všem dárcům, kteří se mě rozhodli podpořit. Nevěřila jsem, že se taková částka zvládne vybrat, a ještě k tomu před Vánoci. Patří Vám mé velké, ale opravdu velké DĚKUJI!!! Pohon mi pomůže být více samostatná a bez Vás by se to nepodařilo! Budu moc ráda, pokud se rozhodnete sledovat mou fb stránku: cesta životem Kateřiny Sasákové nebo web katkasasakova.cz. Dávám tam aktuality a vše okolo sebe. Opravdu Vám patří mé velké díky, doteď to nejsem schopná pobrat. Je to i vánoční zázrak!" 
Katka vykoukla na svět kvůli zdravotním problémům maminky o měsíc dříve, nic ale nenasvědčovalo tomu, že s ní je něco v nepořádku. První problémy se začaly projevovat, až když bylo Katce zhruba jeden a půl roku. „Chodila jsem špatně a hodně jsem padala. Když mě někdo chytil za ruku nebo jsem se někde přidržela, tak se mi hned vyhodilo rameno. Když už jsme byly s mamkou u doktora třikrát do měsíce, poslali mě na genetiku, kde diagnostikovali Ehlers-Danlos, volné klouby a vazy,“ vzpomíná Katka. "Prognóza byla, že na vozíku budu už v pěti letech, ale sportem se to oddalovalo," říká Katka.

Nic z toho jí nezabránilo být aktivní dítě. Ať už měla sádru nebo ortézu, byla pořád venku, jezdila na kole nebo in-line bruslích. A nezastavila se, ani když se v roce 20102 ocitla na vozíku. „Tenkrát mi ortoped zpevňoval kolena a rovnal kotníky sádrou. Dvakrát se mu to povedlo, ale napotřetí už ne,“ vypráví Katka. I se čtyřmi koly navíc se však věnovala ragby, zkoušela parahokej i florbal.

Hrozí jí, že skončí na ventilátoru 

Postupně však začaly Katku sužovat také potíže s polykáním a mluvením a nakonec, jen pár dní po 18. narozeninách, skončila kvůli vážným problémům s dýcháním v nemocnici, kde jí lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění Myasthenie Gravis způsobující celkovou svalovou slabost. „Nasadili mi léčbu, díky které jsem alespoň na polovině toho, kde před tím. Jakýkoliv zánět nebo přetížení mě ale může znovu poslat na ventilátor,“ stýská si mladá žena.  
 
KatkaS4.jpgV současné době se Katka pomalu ale jistě znovu vrací do života, studuje pedagogiku, sportuje a věří, že se brzo naplno pustí i do práce. Na cestách do školy i za sportem se už ale bohužel nemůže spolehnout na svou dosavadní největší oporu -  maminku. Ani jí se totiž nevyhnuly zdravotní problémy, a tak se teď potýká s chronickým zánětem šlach v rukách a nemůže handicapovanou dceru na vozíku tlačit. „Na spoustu zařizování tudíž musíme shánět kamarády, kteří nám pomohou se tam dostat,“ říká Katka.

Sama se na mechanickém vozíku zvládne pohybovat pouze po místnosti, venku už jí nestačí síla v nemocných rukách. S elektrickým vozíkem se zase nedostane například do školy. Je totiž velký a těžký, a když na něm Katka narazí na nějakou překážku, nikdo s ním nehne. „S přídavným pohonem by mi naopak mohl pomoci prakticky kdokoliv i kolemjdoucí. Jde lehko připnout a zase odepnout od mechanického vozíku a kdokoliv ho vynese a následně může pomoci mně na mechanickém vozíku,“ vysvětluje Katka. Kromě školy by jej využila třeba na sportovních akcích, kde spí i ve stanech a kam s električákem nemůže. 

Výkonný pohon Triride COMPACT HT, který by vyhovoval Katčiným potřebám, však stojí 210 000 korun, což dalece převyšuje její možnosti. „Prosím vás proto tímto o jakýkoli příspěvek a předem vám moc děkuji,“ vzkazuje všem dárcům tahle aktivní mladá dívka.  

Děkujeme, že spolu s Kontem Bariéry Katce pomůžete. 


Fotogalerie

Jdu na to