Pomoc pro Marka

MRKEJ-a-POMAHEJ-logo.pngDěkujeme agentuře ArtAgent a
hercům, které ArtAgent zastupuje, za podporu pro Marka. Více o jejich projektu - Mrkej a pomáhej

Sbírka byla úspěšně ukončena.
Děkujeme všem dárcům.

Marečkova maminka nám napsala:
Dobrý den všem, kteří jste pomohli, vám všem milým a empatickým lidem, říkala jsem si, že musím napsat poděkování za tak neuvěřitelnou a nečekanou částku. Sedím u počítače a píši, jak to cítím. Děkuji mnohokrát společnosti ArtAgent, Kontu Bariéry, přátelům, rodině, škole a všem neznámým lidem, kterým není náš nelehký osud lhostejný. Vždy, když se mě někdo ptal, co si přeji pod stromeček, k narozkám, do nového roku, bylo to zdraví pro mé blízké. Nikdy to nebyly peníze, kterých se mi občas i  nedostávalo nebo cokoli jiného a vidíte, nebyla jsem vyslyšena a nemoc přišla a tak strašně nám změnila život, zasáhla toho nejmladšího, bezbranného... Mára tady podle lékařů už neměl být, byl to ale silný kluk, který si život vybojoval. Bohužel, na to dýchat sám, jíst, postavit se na nohy nebo mě obejmout už sílu nemá, ačkoli zkoušíme možné i nemožné.... stále čekáme na zázrak....
Neumíte si představit, jak těžké je každý den znova bojovat ...  a pak  se objeví parta báječných lidí, pomohou a já vím, že se musíme dál snažit, ačkoliv boj je to strašně těžký. 

Takže děkuji za novou sílu, energii a vůli nevzdávat se, nepomáháte tudíž jen MAREČKOVI. Ráda bych, abyste věděli, komu jste pomohli.. a tak mi dovolte pár slov o Marečkovi. Je to  opravdu chytrý kluk, ve škole mu to vždy šlo, baví ho matematika, angličtina a hlavně počítače. Býval velký sportovec, zvládal většinu sportů, ale nejvíce florbal, byl útočník a mnohokrát rozhodl zápas. Od malička uměl zatloukat hřebíky, sekat sekerou dřevo a chytal ryby, to vše s milovaným dědou, který nám v průběhu Marečkovy hospitalizace zemřel. Mára býval neobyčejně trpělivý, zbožňoval skládat lego, byl strašlivě pořádný až puntičkářský, krásně se chechtal. Toužil mít psa Mopsíka, nyní ho má a milují se navzájem. Uměl taky pěkně zlobit, co bych za to zlobení teď dala...

Všem vám přeji hodně zdraví a z mých úst to není fráze, neboť si ho, jako zdravotní sestra a maminka milovaného Marečka, opravdu vážím. Peníze Marečkovi zdraví nevrátí, ale velice nám pomohou. Potřebujeme pro Marka rehabilitace, spoustu nákladných pomůcek a taky občas vystřídat zdravotním pomocníkem, abychom se mohli věnovat i jeho sestře a případně sami sobě. Děkuji ze srdce vám všem, kteří jste pomohli, přátelé, jsem velice dojatá. 

S úctou, Martina 

V září 2016, když bylo Markovi 9 let, napadl jeho organismus zákeřný vir encefalitidy a Marek během několika dní ochrnul. Od té doby je kvadruplegik, není schopen verbálně komunikovat, je odkázán na dýchací přístroje a pomoc okolí, je ale plně při vědomí, vnímá, rozumí, pamatuje si, ale dorozumívá se pouze mrkáním. Jeho stav je diagnostikován jako locked-in syndrom, kterému se také říká syndrom uzamčení nebo syndrom „zazdění zaživa“. Je to velmi vzácná neurologická porucha, při které dochází k ochrnutí všech svalů ovlivnitelných vůlí, s výjimkou těch očních. Pro zlepšení stavu pomocí rehabilitace byl potřeba speciální rotoped. 

Z tohoto důvodu pro něj na jaře roku 2017 herec Adam Ernest s přáteli uspořádal charitativní akci v DUP39 (nyní Divadlo X10). Díky všem účinkujícím i návštěvníkům se podařilo vybrat více než 100 tisíc korun. Kromě rotopedu tak mohla rodina pro Marka pořídit i ruční odsávačku, podhlavník a mobilní vanu.

V důsledku každodenního cvičení na rotopedu se mu částečně podařilo rozhýbat nohy i ruku. Díky paní ředitelce Základní školy v Kladské a starostce MČ Prahy 2 se mohla Markova rodina letos na jaře přestěhovat do nájemního bytu v domě s výtahem a vzít si Marka po téměř třech letech z nemocnice domů do domácí péče.

Markův  zdravotní stav ale vyžaduje nepřetržitý dohled. Péče o něj je psychicky i fyzicky velmi náročná. Pomoc zdravotního asistenta, který by Markovu maminku a 17letou sestru alespoň občas přes den vystřídal, je zcela zásadní. Na rodinou zajištěné rehabilitace pojišťovna ovšem přispívá poměrně málo peněz. 

 


Fotogalerie