Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Rehabilitace pro Vašíka


DUCHENNOVA SVALOVÁ DYSTROFIE  Jedná se o dědičné onemocnění způsobené nedostatkem bílkoviny Dystrofin, která je potřebná pro vývoj svalů a mozku. Nemoc se projevuje ochabováním svalů. Nejdříve jsou zasaženy nohy, posléze záda, pánev a ruce. V pozdějším stádiu ochabnou i dýchací svaly, nemocný je upoután na lůžko a odkázán na celodenní pomoc druhých. Svalová dystrofie má více druhů, Duchennova dystrofie představuje tu nejtěžší formu a je prozatím neléčitelná.
Váša se narodil jako zdravé dítě. První signál, že není všechno v pořádku, se objevil po osmi měsících. Chlapec zaostával v pohybových dovednostech, ale to se podařilo dohnat pravidelnými rehabilitacemi. Ve dvou letech se přidal zánět středního ucha a Váša začal ubývat na váze. Lékaři diagnostikovali diabetes 1. stupně a Duchennovu svalovou dystrofii.

Toto závažné onemocnění, při němž dochází k postupnému ochabování svalstva, postihuje obvykle jednoho ze 3000 narozených chlapců. Je to nemoc zlá a zatím nevyléčitelné, Váša s ní bojuje už dlouho. Dnes je mu osm roků, ale on ani jeho rodiče to nevzdávají.

Chlapec si pravidelně kontroluje hladinu cukru v krvi, rodiče mu čtyřikrát denně aplikují inzulín. Aby se zmírnila svalová dystrofie a zpomalil postup nemoci, musí také intenzivně rehabilitovat.

Náročná každodenní péče o nemocné dítě je těžkým úkolem, kterému se snáze čelí, když člověk věří v lepší budoucnost.

KB_CZ_Multichannel-pohledy-dopis-311,6x297-pdf-(2).pngNejvhodnější formou cvičení je pro něj neurorehabilitační program Therapysuit, který podporuje trupové svalstvo a posiluje rovnováhu. Pohyb v tzv. kosmickém oblečku TheraSuit nemocnému chlapci doporučují lékaři i fyzioterapeuti. Ideální by bylo, kdyby program mohl absolvovat dvakrát až třikrát do roka. Cena takové terapie však přesahuje částku 100 tisíc korun a není hrazena zdravotní pojišťovnou.

Chceme Vášovi přispět na tuto léčebnou terapii, aby ji mohl absolvovat v několika dalších letech.
 

Fotogalerie