ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Ondřej je nezmar, žádný cíl pro něj není moc vysoko


Ondrej_hlavni_foto.jpg

Dvanáctiletý Ondra je velký sportovec. Jezdí na kole, leze po stěně. Na lyžích dokonce závodí, zvládá i skialpy a běžky. Na první pohled je to chlapec jako každý jiný. Zvláštní je jen to, že při lyžování nepoužívá hůlky. Od malička mu totiž chybí část levé ruky. Letos v zimě už to ale bude jiné a Ondra se bude moct stejně jako jeho soupeři na startu pořádně odpíchnout. S pomocí Konta Bariéry totiž získal ruku novou, bionickou.

Díky nezdolné vůli dělat handicapu navzdory všechno, co ho baví, se stal Ondra i jedním z hrdinů kampaně Konta Bariéry s heslem „Zapomeňte na předsudky“. I my v nadaci jsme totiž na začátku nevěřícně kroutili hlavami, když nám hrdě ukazoval třeba fotky z lezecké stěny. „To není možný, Ondro, jak prosím tě bez ruky lezeš?“ ptali jsme se. A chlapec se smál a nadšeně ukazoval, jak se šikovně zahákne pahýlkem, který má místo levého zápěstí.

Zas tak růžový Ondra ale život nemá a neměl. Jako přirozený levák si sám nedokáže zavázat tkaničky, ve škole pomalu píše a problémy mu dělá spousta dalších úplně běžných činností.
„Ondra se narodil v sedmém měsíci, byl sice nejmenší miminko na oddělení, ale prý nejšikovnější,“ vzpomíná na první Ondrovy dny na světě jeho maminka. „Pak ale dostal infekci, dávali mu infuze do ruky. Trombóza mu ucpala tepnu a o ruku přišel, museli mu ji amputovat,“ dodává.
Ondra_s_maminkou-(1).jpgChlapeček se musel učit žít bez levé dlaně. Dostal protézu, která se nehýbala. Jeho pahýl je ale pohyblivý. Bolelo to. Protéza mu překážela a odmítal ji. Rodina se brzy začala pídit po protéze bionické, ale bylo jim řečeno, že by to nešlo. Naopak jim doporučili zkrátit ruku ještě o kousek, což rodiče vyděsilo a samozřejmě zákrok odmítli.

Až ve firmě Otto Bock zjistili, že bionickou protézu by mohl mít i Ondra. Ruku, která dokáže hýbat prsty, otáčet se, udržet propisovačku, otevřít dveře… a taky vzít lyžařské hůlky.  Na to se Ondra těšil nejvíc, protože se tak opravdu platným členem lyžařského parateamu, do kterého byl přijat.

Konto Bariéry Ondrovi pomohla na bionickou ruku získat prostředky. V rámci projektu Run and Help na podporu tohohle šikovného chlapce běhali a sbírali peníze školáci z celé republiky, zaměstnanci různých firem, organizací i jednotlivci.
Jdu na to