Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Cenu Václava Havla získala M. Kalesnikavová z Běloruska


Cena Václava Havla za lidská práva za rok 2021 udělena
Maryji Kalesnikavové

V pondělí 27. září 2021 byla na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku slavnostně oznámena laureátka mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2021. Stala se jí Maryja Kalesnikavová, jedna z vůdčích osobností opozice v Bělorusku. Cenu VH za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Cena byla slavnostně předána při příležitosti zahájení podzimního plenárního zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), které proběhlo ve Štrasburku.

Maria-Kolesnikova.jpg

Maryja Kalesnikavová
je jednou z vůdčích osobností opozice v Bělorusku a členkou Koordinační rady. Stála v čele štábu prezidentské kampaně bývalého kandidáta Viktara Babaryky. Je jednou ze tří žen, které jsou symbolem běloruské opozice a boje běloruského národa za občanské a politické svobody a základní práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podkopávání národní bezpečnosti. Aby zabránila své deportaci z Běloruska, roztrhala na hranicích svůj cestovní pas. V září 2021 byla v běloruském Minsku odsouzena na jedenáct let do vězení. 


Zástupci dalších dvou finalistů – nevládní organizace Reportéři bez hranic a obránce lidských práv v Burundi Germaina Rukukiho – rovněž převzali diplomy.


Mezinárodní konference k poctě laureáta
Ceny Václava Havla za lidská práva 2021
 

logo.jpg
 

Ve středu 29. září se v prostorách Pražské křižovatky, na webu České televize a na internetové televizi Knihovny Václava Havla – Havel Channel / www.havelchannel.cz – uskutečnila mezinárodní konference k poctě laureátky.

Podívejte se, jaký program byl připraven:
Cena_VH_2021_Program_Stranka_1.jpeg

Cena_VH_2021_Program_Stranka_2.jpeg
Jdu na to