Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Finalisté Ceny Václava Havla


cena-v-havla-2.jpg

V úterý 31. srpna 2021 byla v prostorách Knihovny Václava Havla oznámena jména trojice finalistů mezinárodní
Ceny Václava Havla za lidská práva
za rok 2021,
kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77
(jména jsou uvedena abecedně):


Maria Kalesnikava (Bělorusko)
je jedním z běloruských opozičních vůdců a členkou Koordinační rady. Vedla centrum pro kampaň bývalého prezidentského kandidáta Viktora Barbaryky. Je jednou ze tří žen – symbolů běloruské opozice a zápasu běloruského lidu o občanské a politické svobody a základní lidská práva. Kandidátka byla v září 2020 v Minsku unesena a od té doby je zadržována. Byla obviněna z podvracení a narušování národní bezpečnosti. Na hranicích roztrhala svůj pas, aby nemohla být vystěhována z Běloruska. Její bezpečnost a zdraví jsou ve vážném ohrožení.

Reporters Sans Frontières
jsou významnou nevládní organizací, která brání svobodu projevu a informací. Od roku 1985 poskytla pomoc v nouzi tisícům ohrožených novinářů po celém světě a podařilo se jí dosáhnout propuštění několika zadržených novinářů. RSF systematicky vede vyšetřování a podniká právní kroky proti osobám, které jsou odpovědné za vraždy novinářů, a podporuje demokracii odhalováním dezinformací.

Z bezpečnostních důvodů bude jméno třetího kandidáta zveřejněno později.

„Rád bych poděkoval všem, kteří zaslali nominace na cenu za rok 2021“, řekl předseda PACE Rik Daems. „Základní práva a svobody je třeba chránit a zachovávat se vší nezbytnou silou a bdělostí. Nikdy je nelze brát jako zaručené a často se jich lze domoci pouze s odhodláním a odvahou a za cenu dlouhých bitev. Právě tyto vlastnosti mají tři kandidáti, které jsme vybrali.“
„V situaci, kdy se stamiliony lidí obávají především o svoje zdraví, jsou lidská práva ohrožena více než kdy jindy, a zaslouží si o to větší pozornost. Obhájci lidských práv jsou hrdiny naší doby,“ prohlásil závěrem výkonný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
 
Slavnostní oznámení laureáta Ceny pro rok 2021 a její předání proběhne v rámci podzimní Valné schůze Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku, která se uskuteční v pondělí 27. září 2021.