Dejvické divadlo oficiálně zahájilo dlouhodobou spolupráci s Kontem Bariéry. Potrvá celý rok 2016, a to pod heslem „dej si kabát do šatny“. Z každého odloženého kusu totiž putuje pětikoruna Kontu Bariéry. Veřejnosti byl tento projekt představen 9. února hrou Kakadu Karla Františka Tománka a Jiřího Havelky.
Spolupráce staví na vtipu a nadsázce. „Představení našeho divadla jsou beznadějně vyprodaná, a tak jsme se rozhodli nalákat diváky alespoň k návštěvě šatny. Čím víc kusů oděvů nebo zavazadel si divák odloží, tím lépe pro Konto Bariéry, které získá pět korun z každého kousku. Diváci sice nic neuvidí, ale místo kabátu odloženého v šatně je může zahřát pocit z dobrého skutku…,“ řekla ředitelka divadla Eva Kejkrtová Měřičková.
„Spolupráci jsme oficiálně a veřejně oznámili v rámci představení Kakadu. V něm Simona Babčáková exceluje v roli Wendy, autistické dívky. Proto první část výtěžku věnujeme naší klientce s touto diagnózou, stále trochu tajuplnou a exotickou, a pro mnoho rodičů takto postižených dětí velmi těžkou. Příběhy dalších lidí, kterým díky divákům Dejvického divadla pomůžeme, budeme představovat postupně. Bude to takový seriál a překvapení,“ dodává Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.
Po představení přiblížily B. Jirků a E. Kejkrtová Měřičková divákům vzájemnou spolupráci a následně se rozpoutala živá diskuze na téma autismus a nejrůznější těžkosti, které s sebou nese. Od problémů systému diagnostiky v České republice, možností vzdělávání a zaměstnávání po obtížnost soužití rodiny s takto postiženým členem. Diskutovali i herci samotní o inspiraci pro ztvárnění rolí – kromě Simony Babčákové se v menší roli autisty objevuje i David Novotný – i reakcích publika, se kterými se u hry Kakadu setkávají.
Zkouška spolupráce Dejvického divadla s Kontem Bariéry se uskutečnila na jaře 2015. Dejvičtí zdražili lístky na jednu reprízu legendárního představení Ucpanej systém a výtěžek věnovali Adélce, klientce Konta Bariéry, na speciální terapie.