ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Arnošt je ve vodě jako doma, z bazénu loví medaile


Arnost_hlavni_foto.jpg

Arnošt se před třiceti lety narodil s važným tělesným postižením. Pohybuje se na vozíčku, chybí mu pažní kosti. Přesto loví z bazénu jednu medaili za druhou, včetně těch nejcennějších, paralympijských. Konto Bariéry Arnošta podporuje dlouhodobě. A Arnošt sám zase pomáhá dál. Když zrovna netrénuje v bazénu, pracuje na Lipně na tom, aby i handicapovaní mohli bez problémů cestovat a trávit aktivně volný čas.

Cesta na vrchol nebyla pro Arnošta vůbec jednoduchá. S nedůvěrou okolí se jako těžce handicapovaný musel potýkat prakticky denně. „Vždycky to byl boj. Až už se to týče osobního života, nebo toho sportovního. Bylo to náročné nejen pro mě, ale i pro moje okolí, rodinu a kamarády. Byla to obrovská dřina, abych se dostal tam, kde teď jsem,“ říká dnes už slavný paralympionik a také jeden z hrdinů kampaně Konta Bariéry „Zapomeňte na předsudky“.

Plavat Arnošta naučili rodiče, když byl ještě úplně malý chlapec. Podnikali a měli pronajatý penzion v Lipně nad Vltavou, v jehož areálu byl i krytý bazén.  A protože Arnošta to ve vodě náramně bavilo, vyhledali pro něj záhy i plavecký klub tělesně postižených plavců, kde se začal zdokonalovat a dokonce plavat závodně.
„Rodiče mě podporují od malinka. Cokoliv potřebuju, vždycky jsou tady pro mě a budou do konce života,“ říká vděčně Arnošt.
Za svůj první velký úspěch považuje chvíli, kdy v 11 letech získal medaili na závodech Karlovarský pohárek. Od roku 2005 pak začal sbírat medaile na mezinárodních závodech a dostal se i do české reprezentace.  Vše vyvrcholilo v roce 2016 v brazilském Rio de Janeiru, odkud si Arnošt přivezl zlatou paralympijskou medaili ze závodu na 50 metrů znak. Na hrách v Tokiu v roce 2021 se mu pak podařilo získat stříbro. „Má ale pro mě hodnotu zlata. V rozplavbě jsem pokořil paralympijský rekord, ve finále jsem jel ještě rychleji. Úžasný zážitek, skvělá příprava a vynikající kolektiv mě dovedl k dalšímu důležitému bodu v mém životě,“ píše sportovec na svém webu.

IMG-20210901-WA0022-(1).jpgKonto Bariéry přispívá Arnoštovi na osobní asistenci nebo na kompenzační pomůcky. „Moc si podpory Konta Bariéry vážím. Získal jsem díky němu třeba elektrický pohon k mechanickému vozíku, bez kterého bych se v dnešní době neobešel,“ říká Arnošt a dodává, že v příštím roce bude shánět finance na auto: „Jezdím všude po Evropě, po Česku, po závodech, soustředěních. Auto jsou moje druhé nohy.“

V minulosti Konto Bariéry podporovalo Arnošta i ve studiu. Dnes už je úspěšným absolventem Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích a když zrovna neplave, podílí se na spoluorganizaci projektu „Lipno bez bariér“. „Snažíme se tam vytvářet podmínky pro handicapované, ať už se to týká bezbariérovosti nebo nejrůznějších pomůcek – v zimě nabízíme k půjčení monoski, v létě handbiky… Je to práce, která mě naplňuje,“ líčí Arnošt. Volný čas pak tráví jako rozhodčí, ať už na závodech zdravých plavců, tak i handicapovaných.
Jdu na to