Menu

Konto MÍŠA

 
Konto MÍŠA
Konto MÍŠA Byl to náš nejstarší nadační projekt. S ním jsme po založení nadace v roce 1990 v Praze začínali, byl to asi první velký nadační projekt v tehdejším Československu.
 
Projekt Konto MÍŠA – získal prostřednictvím unikátní veřejné sbírky finanční prostředky 100 miliónů korun na zakoupení Leksellova gama nože, který byl instalován v Nemocnici Na Homolce v říjnu 1992. Výsledkem projektu byl 17 let fungující Leksellův gama nůž a vybudování špičkového pracoviště stereotaktické neurochirurgie, které nemá obdoby ve střední a východní Evropě a v celosvětovém měřítku dosahuje nejlepších výsledků.

26. října 1992 se v Nemocnici Na Homolce uskutečnila první operace. V průběhu následujících 20 let provedli lékaři již 13 304 zákroků. 


REPORTÁŽ ČT K VÝROČÍ 20 LET OD PRVNÍ OPERACE

Původní přístroj zakoupený ze sbírky na konto Míša prošel dvakrát modernizací. V roce 2009 byl LGN vyměněn za zcela nový nejmodernější typ – Perfexion. Stál 130 miliónů korun. Peníze na něj nemocnice získala ze státního rozpočtu.
Za dobu fungování „Míšova gama nože“ podstoupilo operační zákrok 10 525 pacientů. Operace jsou plně hrazeny VZP a dostupné pro indikované pacienty z celé republiky bez čekacích lhůt. Pro české a slovenské pacienty to přináší jistotu a dostupnost unikátní péče na světové úrovni.

LGN je majetkem nadace a byl na základě dohody propůjčen Nemocnici Na Homolce. S ohledem na Zákon o nadacích a nadačních fondech č. 227/1997 Sb. bylo ve smlouvě stanoveno symbolické nájemné, které se nemocnice zavázala hradit nadaci. V červnu 2003 byla po dlouhých jednáních uzavřena nová smlouva mezi Nadací Charty 77 a Nemocnicí Na Homolce. Smlouva nově upravila majetkové vztahy a stanovila zvýšení nájmu za užívání Leksellova gama nože. Tyto finanční prostředky byly využívány ve prospěch projektu Konto MÍŠA.
Konto MÍŠA spolupracovalo s Ústavem neurochirurgie akad. A. P. Romadanova při Akademii lékařských věd Ukrajiny. Nadace Charty 77 prostřednictvím Konta MÍŠA a Nemocnice Na Homolce poskytovala specializovanou zdravotní péči za použití Leksellova gama nože dětem z Ukrajiny, jejichž sociální situace neumožňuje využít tuto metodu, přestože je plně indikovaná a může zachránit dětem život. Při zajišťování letenek pro ukrajinské pacienty a jejich doprovod jsme úzce spolupracovali s ČSA.
 
Projekt Konto MÍŠA vypisuje od roku 2000 stipendium NEURO – EURO pro studijní pobyty na špičkových evropských pracovištích pro mladé zdravotníky a podporuje vědecké a klinické styky lékařů a dalších odborníků ze zemí Evropy. 


Kontakt:
MUDr. Patricie Jirků, patricie.jirku@bariery.cz
tel. 224 214 452, 224 230 216, fax 224 213 647
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chci přispět

Každá koruna, kterou pošlete, pomůže. I malý příspěvek má smysl, když nás přispívají tisíce... Děkujeme!

 • Platebním příkazem

  • Číslo účtu: 17 111 444 / 5500
  • Variabilní symbol: 9
  • Konstantní symbol: 0558
  Více
 • Dárcovské SMS

  • Jednorázově DMS ve tvaru
   DMS KONTOBARIERY
  • Roční podpora DMS ve tvaru
   DMS ROK KONTOBARIERY
   Pošlete na číslo 87777
  Více
 • Další způsoby

  • Online platební branou
  • Online platbou přes mobil
  • Online platební kartou
  • Zakoupením dárku
  Více